Йони Ернандес най-бърз в първата свободна тренировка в Италия, фаворитите без времена

Смесени условия и трудна писта посрещнаха пилотите от MotoGP за първата им свободна тренировка от уикенда на пистата "Муджело", Италия. Това накара всички да сложат гумите за мокър асфалт за откриващите обиколки.

След цяла седмица на спекулации и разговори единствено за сезон 2017, нещата се върнаха към настоящия сезон и фокусът на всички се насочи към "Муджело". Все пак обаче, много от пилотите изчакаха края на сесията да направят някакви обиколки, защото в началото пистата бе доста мокра и повечето пилоти просто правиха инсталационни турове и събираха информация за гумите и шаситата си. В крайна сметка много от тях дори не записаха и времена, като лидерите в шампионата бяха точно от тях.

Човекът, който всички ще следят през целия уикенд на домашното му състезание – Валентино Роси използва лошите условия да изпробва няколко старта на своя мотор на излизането от питлейна. След като прегря своя съединител в Остин, Роси и отбора му работят здраво върху точно тази процедура и самите стартове. Вале прекара цялата сесия по този начин, като той излизаше от своя бокс, провеждаше симулационен старт и след това в края на обиколката се прибираше. Това ясно показа, че от Yamaha изпробват нещо ново по своя мотор, но официално признание за това нямаше.

Така в трудните условия най-бързият пилот се оказа Йони Ернандес от отбора на Aspar MotoGP, който постави време от 1:54.199 минути, с което успя да изпревари всички с повече от половин секунда. На точно 0.774 секунди изоставане остана Скот Рединг, който успя да постигне финалното си време в последните секунди на сесията, в която бе водач през голяма част от 45-те минути. Това постави два мотора на Ducati на върха в класирането, като едва ли има по-добро начало за тях в домашното им състезание.

Кал Кръчлоу допълни водещата тройка, но не успя да слезе под 1:55 минути за обиколка и финалното му време бе 1:55.334 минути. Брадли Смит за отбора на Tech 3 Yamaha и Микеле Пиро, който кара третия заводски мотор на Ducati допълниха класирането в топ 5. Зад тях на шеста позиция остана бъдещият пилот на Yamaha – Маверик Винялес, който прекара много малко време на пистата и едва в последните 3 минути излезе и записа обиколката, която го класира на шеста позиция. Седми остана Юджийн Лавърти, а осми Алваро Баутиста. Топ 10 допълниха Андреа Яноне и Тито Рабат.

Само 14 състезатели записаха време в първата тренировка, като Лоренсо, Маркес и Роси не бяха от тях. Роси все пак прекара известно време на пистата, докато Лоренсо и Маркес почти не се появиха, с изключение на няколко симулационни старта и инсталационни обиколки. Програмата в MotoGP продължава днес с тренировка номер 2 от 15:05 часа българско време.