Историческо! Добруджа стана шампион на България за първи път (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на Добруджа 07 (Добрич) стана шампион за първи път в историята си!
Добруджа 07 триумфира с шампионската титла
Момчетата на треньора Мирослав Живков надиграха категорично вкъщи Монтана с 3:0 (25:21, 25:21, 25:18) в мач №4 от финалния плейоф на Суперлигата на България, игран тази вечер в пълната зала "Добротица" в Добрич.
Историческо! Добруджа стана шампион на България за първи път
По този начин Добруджа, който завърши едва 4-и след края на редовния сезон, спечели плейофната серия с 3-1 победи, а с това и титлата на България за първи път в историята. През миналия сезон добруджанци играха отново на финала, но отстъпиха на Марек Юнион Ивкони. Монтанчани останат на 3-о място в крайното класиране и с бронзовите медали. Сребърните медали пък печели отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас), който спечели редовния сезон в Суперлигата, но отпаднаха на полуфиналните плейофите.
Първият гейм на финал №4 започна равностойно до 4:4, след което гостите от Монтана поведоха с 6:4 след грешка на либерото на добруджанци Христо Христов и контра блок-аут през центъра на Мартин Палийски. Прекъсването, което поиска Миро Живков, даде ефект и домакините обърнаха до 7:6 в своя полза след атака на Алекс Грозданов, аут на Трифон Лапков от монтанчани и успешна контра на Димитър Маринков. Последваха силна атака-пайп на Златко Кьосев и техническо отиграване на Палийски и 8:7 за Монтана. Домакините веднага си върнаха преднината при 9:8 след грешка при мрежата на гостите и страхотен бллок на Мартин Атанасов. Играта продължи точка за точка, след което последва грешка на Лапков и 14:12. Разликата нарасна до 16:13 след нова контра на Маринков. Преднината на Добруджа се увеличи до 19:15 след силна атака на Велизар Чернокожев. Въпреки усилията на Монтана, разликата се запази до 23:20 след атака в аут на Минчо Минчев. В крайна сметка Добруджа спокойно взе гейма при 25:21 след отлична блокада на Чернокожев.
Втората част също тръгна равностойно до 6:6, след което техническото прекъсване дойде при 8:6 за Добруджа след поредна силна атака на Велизар Чернокожев и грешка на Минчо Минчев. Последва контра блок-аут на Димитър Маринков - 9:6 и прекъсване за Петър Шопов. Двата отбора отново продължиха да играят равностойно до 14:11, след което разликата стана 15:11 след контра на Мартин Атанасов. Монтана веднага намалиха до 15:14 след атака на Минчев, грешка на Денис Чавдаров от домакините и блокада на Иван Латунов. Все пак техническата пауза дойде при 16:14 за Добруджа след мощен блок-аут на Чернокожев. Последваха две много добри блокади на Маринков и 18:14. Независимо от усилията на Монтана, домакините продължиха да водят до 23:20 след блок-аут на Мартин Атанасов. Волейболистите на Добруджа без проблеми затвориха гейма в своя полза след 25:21 след атака на Чернокожев и аут на Трифон Лапков от гостите, с което поведоха с 2:0.
Третият гейм стартира малко по-добре за Монтана, които поведоха с 5:3 след успешна контра на Трифон Лапков. Въпреки тайм-аута за Миро Живков, послед контра блок-аут на Минчо Минчев и 6:3. Разликата нарасна до 8:4 след технично пускане на Златко Кьосев. Постепенно Добруджа стопи изоставането си до 9:8 след две отлични изяви на Димитър Маринков и грешка на Иван Латунов от гостите. Независимо от прекъсването за Петър Шопов, последваха нова контра на Маринков и блокада на Велизар Чернокожев и 10:9 за домакините. Резултатът стана 12:10 след страхотна атака на Мартин Атанасов. Преднината на добруджанци нарасна до 16:11 след блокади на Денис Чавдаров и Мартин Атанасов. Домакините запазиха предимството си до 23:18 след нова атака на Маринков и контра на Чернокожев. В крайна сметка Добруджа спечели спокойно гейма с 25:18 след ас и контраатака-пайп на Маринков, а с това мача с 3:0 и титлата на България за първи път в историята.
ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) - МОНТАНА 3:0 (25:21, 25:21, 25:18)
ДОБРУДЖА 07: Георги Манчев, Велизар Чернокожев, Димитър Маринков, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Денис Чавдаров - Христо Христов-либеро
Старши-треньор: Мирослав Живков
МОНТАНА: Любомир Агонцев, Минчо Минчев, Трифон Лапков, Златко Кьосев, Иван Латунов, Мартин Палийски - Добромир Иванов-либеро (Теодор Богданов, Стефан Стоянов, Костадин Стойков, Симеон Александров)
Старши-треньор: Петър Шопов.
СНИМКИ: Александър СТОЯНОВ, centersport.org и Изида