Клоп не взе всичко, но взе достатъчно при завръщането си в Дортмунд (видео)

Борусия (Дортмунд) и Ливърпул не успяха да се победят в първия сблъсък от 1/4-финалите на Лига Европа, завършвайки 1:1 на "Сигнал Идуна Парк". Така дългоочакваното завръщане на Юрген Клоп в Дортмунд се оказа до голяма степен успешно за новия клуб на германеца, тъй като мърсисайдци не само не загубиха, но и вкараха така важния в турнирните битки гол на чужд терен. Дивок Ориги изведе гостите напред в 36-ата минута, а Матс Хумелс изравни. И двата отбора имаха възможности да стигнат до победата, но равенството може би бе най-справедливият резултат, който обаче дава предимство на Ливърпул за реванша на "Анфийлд" след седмица.

Срещата се очакваше с огромен интерес не само заради факта, че тези два тима са сред основните фаворити за отличието, но и заради завръщането на Клоп в Дортмунд. Германецът направи име след седем изключително успешни години начело на Борусия, а феновете на "жълто-черните" буквално го боготворят.

Роман Вайденфелер стартира на вратата на домакините, а Матс Хумелс се завърна в центъра на отбраната, след като пропусна двубоя с Вердер (Бремен) през уикенда. Головата машина на Борусия Пиер-Емерик Обамеянг очаквано водеше атаката.

Голямата новина в състава на настоящия клуб на Клоп бе отсъствието от стартовия състав на Даниел Стъридж и възстановеният от контузия Роберто Фирмино, които бяха оставени на скамейката за началото. Германецът бе решил да заложи на върха на атаката на  Дивок Ориги.

Домакините наложиха натиск в началото, но Ливърпул съумяваше да се защитава добре. В 12-ата минута няколко сантиметра не достигнаха на Мхитарян да засече центриране на Хумелс, а в 18-ата Вайгъл и Шмелцер комбинираха добре, след което Мхитарян трябваше просто да засече от няколко метра, но Сако се хвърли самопожертвувателно и блокира. Веднага след това и Ливърпул бе близо до гола. Милнър центрира добре, Ловрен засече с глава, но стреля точно във Вайденфелер. След това бранителят се сблъска със стража, който в продължение на около четири минути получаваше медицинска помощ, но в крайна сметка успя да продължи.

В 32-ата минута Сако за втори път се намеси решаващо в отбрана, като този път французинът блокира удар на Обамеянг.

В 36-ата минута Ливърпул нанесе своя удар. Морено центрира отляво, Милнър успя да продължи с глава към Ориги, който стреля по земя и след лек рикошет в крака на Пишчек, който не действаше добре, топката влезе във вратата на Вайденфелер. Както бе заявил още вчера пред местните журналисти, Клоп не се опита да сдържи радостта си.

В добавеното време Борусия имаше две възможности да изравни, но първо Ловрен блокира голов удар на Обамеянг, а при последвалия корнер Миньоле отказа Ройс. В ответната атака Ориги бе изведен сам срещу Вайденфелер, но този път белгиецът не успя да преодолее стража на домакините.

Второто полувреме започна по перфектен начин за Борусия и в 48-ата минута Матс Хумелс надскочи Лалана и засече с глава от малкото наказателно поле центриране на Мхитарян. Мърсисайдци реагираха като ужилени. В рамките на няколко секунди Вайнденфелер трябваше да се намесва на три пъти след точни удари на Коутиньо, на два пъти, и Клайн.

В следващите минути отново домакините взеха инициатива. Миньоле спаси шут от фаул на Ройс, а Сако отново се намеси много добре в отбрана, след като не позволи на Ройс да го преодолее в наказателното поле.

До края Ливърпул се справи с натиска на Борусия, като домакините така и не успяха да стигнат до нови чисти голови положения. Всичко ще се реши в реванша на "Анфийлд" след седмица.

СЪСТАВИТЕ, СТАТИСТИКА И РАЗВОЯТ МИНУТА ПО МИНУТА ТУК!