Севиля показа защо е властелинът на Лига Европа (видео)

Шампионът Севиля продължава успешно защитата на трофея в Лига Европа. Тимът от Андалусия победи с 2:1 като гост Атлетик Билбао и направи огромна крачка към полуфиналите. Ариц Адурис даде аванс на баските с 32-ия си гол през сезона във всички надпревари, но Тимоти Колоджешак - Коло и Висенте Ибора обърнаха резултата в полза на севилци. Любопитното е, че за отбора на Унай Емери това е първа победа на чужд терен през сезона, но тя дойде в много важен момент.

Двубоят тази вечер беше по-специален за Фернандо Йоренте, който се завърна в Билбао, но таранът остана на резервната скамейка. На върха на атаката Емери заложи на намиращия се в отлична форма Кевин Гамейро, на когото от втора позиция помагаха Витоло, Евенр Банега и Михаел Крон-Дели.
Домакините разчитаха на головия усет на Адурис, а по фланговете нападаха Иняки Уилиямс и Икер Муниаин.

В началото на мача дъджът, изливащ се над "Сан Мамес", пречеше и на двата отбора, но баските първи се пригодиха към условията и организираха няколко опасни атаки. Първата голова опасност обаче беше на сметката на Севиля. Гамейро се озова на добра позиция, но стреля над вратата. Малко след това защитникът на Севиля Беноа Тремулинас се контузи и вместо него се появи Федерико Фасио.
След четвърт час игра Адурис се измъкна от бранителите на гостите, но страничният рефер вдигна флага за засада. Стражът на Атлетик Яго Ерерин, който нямаше много работа до момента, трябваше да се намесва в средата на полувремето след силен удар на Банега. В 30-ата минута Муниан беше близо до гола, но изстрелът му беше спасен от Давид Сория. Секунди по-късно сериозен пропуск направи и Витоло след пас на Крон-Дели.

Най-чистата ситуация за гол преди почивката се откри пред Адурис, който с глава уцели гредата. Голмайсторът на баските обаче се реваншира за пропуска си в 48-ата си минута и изправи на крака феновете на "Сан Мамес". Испанският национал се оказа на точното място след центриране на Муниаин от десния фланг и с глава откри резултата. Само 8 минути бяха нужни на севилци, за да изравнят. Така важното попадение на чужд терен реализира защитникът Тимоти Колоджешак - Коло след подаване на Евер Банега.
След гола играта се изнерви и реферът Марк Клатънбърг вдигна няколко жълти картона. Резултатът устройваше Севиля и това принуди Атлетик Билбао да тръгне по-смело в атака. В 83-ата минута обаче контра на гостите завари неподготвени защитниците в червено-бяло и Висенте Ибора максимално доближи андалусийци до полуфиналите. Той получи хитро подаване от Гамейро и прати топката покрай Яго Ерерин.

До края оставаше твърде малко време, а домакините бяха обезверени и не успяха да се доберат поне до равенство. Севиля отново показа, че знае как да извлича максимума от всеки мач в турнира и е фаворит преди реванша на "Рамон Санчес Писхуан".

АТЛЕТИК (Б) - СЕВИЛЯ 1:2 (0:0)
1:0 Адурис (48)
1:1 Колоджешак (56)
1:2 Ибора (83)