Барса мачка рекорди, Меси доближи голмайсторите (видео + галерия)

Отборът на Барселона отново си върна преднината от 8 точки пред Атлетико Мадрид и 12 пред Реал Мадрид след лесна победа с 5:1 като гост на Райо Валекано в среща от междинния 27-ия кръг в Ла Лига. Лионел Меси наниза хеттрик (23, 53 и 72), а Иван Ракитич и Арда Туран се разписаха в 22-ата и 85-ата минути. "Пчеличките" бяха обезкървени, след като получиха два червени картона (42 и 67). При втората ситуация играта трябваше да бъде спряна заради засада на Серхио Бускетс. С успеха тимът на Луис Енрике задмина рекорда на Реал Мадрид и вече в 35 поредни мача няма поражение. Аржентинската "десетка" пък събра 19 гола в Примера и се доближи на 4 попадения от Кристиано Роналдо и на 6 от лидера Луис Суарес.

Райо - Барселона Универсалният боец Сержи Роберто зае позицията на десния бек, а Жереми Матийо смени Жорди Алба отляво. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар отново бяха избраното трио в предни позиции. Пако Хемес предпочете 4-2-3-1, залагайки в нападение на Алберто Манучо, подкрепян от Адриан Ембарба, Пити и Бебе.

Райо - Барселона Домакините отправиха първия удар, след като Ембарба шутира от 18 метра - Клаудио Браво изби. В деветата минута Меси прати топката в мрежата, но след правилно регистрирана засада. В 12-ата Суарес потърси Неймар на дузпата, но бразилецът не стигна до топката. В 15-ата Ембарба опита нов изстрел от идентично разстояние - чилийският страж внимаваше.

Райо - Барселона В първите минути каталунците стигаха до наказателното поле на съперника, но тогава взимаха грешни решения. В средата полувремето "пчеличките" понесоха два тежки удара в рамките на 60 секунди. В 22-ата минута вратарят Хуан Карлос направи необяснима грешка, след като изпусна балонно центрирана топка. Тя се озова в краката на Ракитич, който отблизо реализира. Минутка по-късно Неймар се отскубна при спорна ситуация за засада, върна назад към непокрития Меси, който от десет метра насочи ниско до гредата - 0:2.

Райо - Барселона В 38-ата минута стражът на кастилския тим отново действа разсеяно, но Суарес не се възползва. В 41-ата Кини беше изпуснат да стреля с глава - доста неточно. Минута по-късно централният бранител на Райо Диего Йоренте беше изгонен с директен червен картон заради необмислено влизане в краката на Ракитич.

Райо - Барселона - 1:5 В 47-ата минута Неймар се размина с атрактивен гол от въздуха, след като топката премина на сантиметри от далечната греда при двойно подаване със Суарес. Защитата на Барса действаше разсеяно и позволи леко напрежение пред вратата си. В 52-ата около две педи разделиха Суарес от гол след насочване ниско долу в обратния ъгъл. Минута по-късно Сержи Роберто асистира на Лучо, "деветката" удари греда, а при добавката Меси покачи на 0:3.

Райо - Барселона - 1:5 В 57-ата домакините вкараха едно попадение, след като Бебе надскочи Сержи Роберто и върна към непокрития Манучо, който отблизо се разписа. В 67-ата Меси нацели напречната греда от 19-метров фал. При добавката Серхио Бускетс беше фаулиран - дузпа и втори директен червен картон. Повторенията показаха, че Бускетс е в засада в момента на удара и тимът на Пако Хемес беше сериозно ощетен. Подобно нещо се случи и преди няколко месеца на "Сантиаго Бернабеу", само че тогава Райо остана с деветима на терена още през първото полувреме.

Райо - Барселона - 1:5 По традиция този сезон "лос блаугранас" изпуснаха дузпата - седми пропуск в Ла Лига. Суарес реши да стреля силно в средата на вратата и намери тялото на стража. Четвъртият гол във вратата на домакините обаче дойде доста бързо: в 72-ата Меси се отскубна сам срещу вратаря и безпроблемно насочи в мрежата до лявата греда на Хуан Карлос - 1:4. В 85-ата минута резервата Арда Туран отбеляза първия си гол със синьо-червената фланелка. Жереми Матийо центрира отляво и номер 7 засече топката в плонж, като вратарят Хуан Карлос я изби в мрежата си. Минути преди края Неймар си изкара жълт картон и ще пропусне неделното гостуване на Ейбар.

Райо - Барселона - 1:5 След мача в неделя Барселона за първи път от началото на годината няма да имат мач през седмицата.