Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16) 2:0

Невиждано: съдията избяга от терена на Леверкузен - Дортмунд (видео + галерия)

Отборът на Борусия (Дортмунд) постигна трудна победа с 1:0 при гостуването си на Байер (Леверкузен) в среща от 22-ия кръг на Бундеслигата, която обаче ще остане в историята с нещо невиждано до този момент. В 68-ата минута главният съдия Феликс Цвайер излезе от терена и се прибра в съблекалнята, след като преди това старши треньорът на домакините Роджер Шмит отказа да изпълни нареждането му да напусне резервната скамейка.

Всичко започна в 64-ата минута, когато гостите поведоха в резултата с гол на Пиер-Емерик Обамеянг. "Аспирините" обаче протестираха, тъй като според тях Щефан Кийслинг е бил фаулиран от Свен Бендер в ситуацията преди контраатаката, довела до попадението. Наставникът Роджер Шмит беше сред най-активните, заради което реферът Феликс Цвайер му нареди да напусне зоната си и да се качи на трибуните. Треньорът обаче отказа да го направи, независимо че в помощ на съдията се притече и Кийслинг, който увещаваше специалиста да послуша арбитъра. След това реферът се прибра в тунела и нареди същото да сторят и футболистите на двата тима.

Байер (Леверкузен) - Борусия (Дортмунд) 0:1

След около 10-минутни увещания, в които се включи и спортният директор на Байер Руди Фьолер, Цвайер все пак се завърна, а Шмит чинно напусна скамейката. След това вече играта беше подновена.

Успехът означава, че Дортмунд отново съкращава на 8 точки аванса на Байерн (Мюнхен) на върха на класирането, а Байер остава четвърти.

Домакините бяха с титулярите си, в това число и завърналият се след контузия Хавиер Ернандес, докато треньорът на "жълто-черните" Томас Тухел първоначално беше оставил на пейката Марко Ройс, както и Марсел Шмелцер, Юлиан Вайгъл и Шинджи Кагава. Вместо тях място в стартовите 11 намериха играчи със статут на резерви като Свен Бендер, Моритц Лайтнер и Матиас Гинтер, а най-голямата изненада беше включването на 17-годишния Кристиан Пулишич, който играе като крило. На полувремето обаче тийнейджърът беше заменен от Ройс.

Пред погледа на националния селекционер Йоахим Льов отборите изиграха сравнително слабо първо полувреме, в което тежките единоборства изобилстваха за сметка на атрактивни отигравания и нападателния футбол. В резултат на това Щефан Кийслинг и Йомер Топрак получиха удари, заради които се нуждаеха от медицинска помощ. Защитникът дори не успя да продължи през второто полувреме и на почивката беше заменен.

Единствената чиста възможност пък дойде чак в продължението на първата част, когато Обамеянг се оказа сам срещу вратаря, но стреля в аут от около 7-8 метра.

Влизането на Ройс веднага се усети и в 48-ата минута на Бернд Лено му се наложи да излиза, за да пресече подаване към национала, което най-вероятно щеше да завърши с шут в мрежата.

Домакините отговориха с двойно подаване между Карим Белараби и Чичарито, след което последва удар на германския национал, но Роман Бюрки следеше играта и спаси.

Скучният мач придоби съвсем друго измерение в 64-ата минута. Тогава Леверкузен атакуваше, а пред полето на гостите Свен Бендер и Кийслинг се сблъскаха, за което съдията отсъди нарушение в полза на Дортмунд. Гинтер набързо изпълни и последва пас към Ерик Дурм, който се измъкна зад защитата и подаде на празна врата на Обамеянг за гола за 1:0.

И тук започнаха скандалите, довели до прекъсването и демонстративното излизане на Феликс Цвайер. Веднага след подновяването на играта реферът още повече ядоса домакините, подминавайки много спорна ситуация, в при която Сократис игра с ръка в наказателното си поле след удар на Чичарито с глава.

Байер продължи да натиска, но без да стига до чисти положения. Всичко можеше да бъде решено три минути преди края, когато Ройс излезе сам срещу Лено, но вратарят спаси и запази интригата жива до финалните секунди.

В тях, след изтичането на редовните 90 минути, Ернандес направи уникален пропуск от няколко метра, с което лиши своя тим от точка.

В четвъртък и двата отбора записаха победи над португалски съперници в първите си мачове от 1/16-финалите в Лига Европа. "Аспирините" надвиха Спортинг (Лисабон) с 1:0 като гости, а вестфалци надделяха с 2:0 над Порто на свой терен. Реваншите са на 25 февруари.