Ливърпул се спаси от грандиозен провал (видео)

Седемкратният носител на Купата на Англия Ливърпул беше много близо до срамно отпадане още в 3-ия кръг на тазгодишното издание на турнира. Мърсисайдци се добраха до равенство 2:2 при гостуването си на четвъртодивизионния Екзитър и ще имат шанса да елиминират скромния си съперник в преиграването на "Анфийлд". Ливърпул губеше в резултата до 73-ата минута, но попадение на Брад Смит спаси експерименталния състав на Юрген Клоп от загуба срещу 16-ия в класирането на Лига 2.

Всички дискусии преди мача бяха свързани с епидемията от контузии в Ливърпул. Цели 12 играчи на мърсисайдци са извън строя заради травми, а последни в лазарета попаднаха Филипе Коутиньо, Деян Ловрен и Коло Туре. Тримата пострадаха при успеха с 1:0 над Стоук Сити преди няколко дни, а днес Клоп пусна състав, в който не фигурираше нито един от титулярите на "Британия Стейдиъм".

Единствените известни имена в стартовите 11 на гостите бяха Адам Богдан, Хосе Енрике и Кристиан Бентеке. Дебют с екипа на "червените" направиха завърналият се от наем в Астън Вила Тиаго Илори, Кевин Стюарт и Райън Кент. Като крайни защитници действаха Конър Рандъл и Брад Смит, а на Бентеке в предни позиции помагаше Джером Синклер.

Екзитър беше в серия от 4 поредни загуби в Лига 2, но мениджърът Пол Тисдейл смело прогнозира, че тимът му ще създаде доста проблеми на Ливърпул. Домакините бързо преодоляха първоначалното притеснение и в 9-ата минута сензационно откриха резултата. Всичко започна с пас по десния фланг към Джейми Рийд, който напредна и центрира към непокрития Том Никълс. Нападателят се възползва от ситуацията и изправи на крака феновете на "Сейнт Джеиймс Парк".

Ливърпул отговори подобаващо и изравни в 12-ата минута. Този път защитата на Екзитър н се ориентира добре и топката малко щастливо се озова в краката на Синклер, който вкара първия си гол с екипа на мърсисайдци. Последва опит за натиск на гостите и опасно центриране на Конър Рандъл, което за малко да изненада стража на Екзитър Робърт Олейник. В 29-ата минута пък бранителите на Ливърпул оставиха непокрит Дейвил Ноубъл в наказателното поле и само неговият неточен изстрел спаси Адам Богдан.

В 41-ата минута Рибейро пропусна да даде преднина на домакините, но това направи Лий Холмс, който се разписа директно от корнер секунди преди почивката. Халфът на Екзитър успя да изненада разсеяния Адам Богдан и фалцираната топка влетя в мрежата на Ливърпул.

Клоп не пусна Лукас Лейва и Адам Лалана в началото на второто полувреме, въпреки негативния резултат. Мърсисайдци заиграха по-офанзивно, но защитата им бе все така лесна преграда за домакините, които претендираха за дузпа при едно влизане в наказателното поле на Рибейро. В 51-ата минута незабележимият до момента Бентеке стреля с глава, но Олейник по великолепен начин изби.

Колкото повече напредваше времето, толкова по-припрени ставаха младоците на Ливърпул, а домакините използваха вска възможност да обстрелват вратата на неуверения Богдан. Стигна се обаче до 73-ата минута, когато една от малкото опасни атаки на мърисайдци завърши с гол. Негов автор стана Брад Смит, който наказа грешка в защитата на Екзитър и отблизо вкара за 2:2.

В 81-ата минута Жоао Тейшейра се озова очи в очи с вратаря на Екзитър, но не съумя да го преодолее. Малко след това и Ливърпул поиска дузпа за интервенция срещу Оджо, но сигнал от рефера не последва.

Това беше 5-и мач между двата тима в историята и първи, който Ливърпул не спечели. За последно преди днес мърсисайдци гостуваха на Екзитър през 2011 година за Купата на лигата и се наложиха с 3:1, а головете отбелязаха Луис Суарес, Макси Родригес и Андрю Каръл.

ЕКЗИТЪР - ЛИВЪРПУЛ 2:2 (2:1)
1:0 Никълс (9)
1:1 Синклер (12)
2:1 Холмс (45)