Байндър взе победата от Валенсия в Moto3, изпреварвайки всеки на пистата

Брад Байндър завърши впечатлавящата си кампания за сезон 2016 с победа и от 22-ро място финишира първи с преднина от 0.056 секунди спрямо Хуан Мир. Още един подиум записа и новакът от отбора на Роси Андреа Миньо.

Слънчево време съпътства последната битка за годината на "Рикардо Тормо". Драма имаше в началото, когато проблем с мотора на спечелилия полпозишън Арон Кание не му позволи да стартира и трябваше да влезе в бокса, а Брад и Бастианини поведоха в първата обиколка, която наподобяваше меле. Франческо Баная и Габриел Родриго катастрофираха, като аржентинеца изгуби контрол върху мотора си и въвлече италианеца в инцидента. Последва проблем с KTM машината на Байндър и от 2-ро място той отпадна от топ 20, но скоро успя да намери своя ритъм и започна да се завръща все по-напред в редиците.

Това остави Мир начело в състезанието на цели 6 десети пред Фабио ди Джианантонио на втората позиция. Скоро обаче Мир беше наказан за непозволен ход при жълт флаг с една позиция, а впоследствие пусна пред себе си и Андреа Миньо. Групата от първите 11 мотоциклетисти бе с близки времена, а последния от тази компания бе Байндър, който по това време бе и най-бързият на пистата – 14 обиколки преди края. Той уверено продължи с бързите обиколки и скоро изпревари Мир и Миньо и излезе начело.

Бастианини и Ди Джианантонио не успяха да се качат на подиума, оставайки четвърти и пети, но Бастианини си спечели второто място в генералното класиране за сезона, след като съотборникът му от Honda и най-близък опонент в точките Хорхе Наваро финишира девети.