България остана 8-а на Европейското за младежи

Националният волейболен отбор на България за младежи до 20 години завърши на осмо място на Европейското първенство, на което сме домакини. Момчетата на селекционера Владимир Николов отстъпиха на Сърбия с 1:3 (25:20, 23:25, 23:25, 21:25) в мача за 7/8-о място на шампионата на Стария континент, игран тази сутрин пред едва малко над 100 зрители в зала "Колодрума" в Пловдив.

Днес са и останалите срещи за разпределение на призовите места. В момента Турция и Германия играят за 5-о място на турнира. По-късно от 15,30 часа пък Русия и Италия ще спорят за бронзовите медали, а от 18,00 часа е големия финал на първенството между световните шампиони в тази възраст Полша и приятната изненада Украйна.

Младите български "лъвчета" започнаха по-добре и по-концентрирано мача и успяха да спечелят първия гейм сравнително лесно с 25:20. Във втората част и двата отбора допускаха много грешки от сервис, но все пак Сърбия първо се откъсна в резултата. Селекционера на България Владо Николов използва и последния си коз с включването на 16-годишния Аспарух Аспарухов на мястото на неубедителния Цветелин Цветанов. Сърбите обаче се справиха със ситуацията и успяха да измъкнат гейма след 25:23 и изравниха на 1:1.

В третия гейм постепенно Сърбия дръпна 22:17. След хубава серия от сервиси на Николай Манчев България успя да изравни, но разпределителят прекъсна поредицата си по най-лошия начин - с директна грешка от начален удар. Това се оказа достатъчно и Сърбия поведе с 2:1 след ново 25:23. Загубената трета част като че ли повлия на българските момчета, които видимо загубиха концентрацията си, от което пък се възползваха връстниците им от Сърбия - 25:21 и 3:1 в тяхна полза.

Над всички от българския тим отново бе Радослав Парапунов с 24 точки (5 блока!!!, 1 ас и 47% ефективност в атака), а капитанът Пламен Шекерджиев добави 16 точки (1 блок, 1 ас, 44% ефективност в атака и 52% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха. За "плавите" Борис Буша реализира 21 точки (2 блока, 2 аса и 49% ефективност в атака), а Давид Мехич завърши с 14 точки (1 блок, 41% ефективност в атака и 32% перфектно посрещане) за победата.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 1:3 (25:20, 23:25, 23:25, 21:25)
БЪЛГАРИЯ: Николай Манчев, Радослав Парапунов 24, Пламен Шекерджиев 16, Цветелин Цветанов 6, Гордън Люцканов 4, Алекс Грозданов 8 - Станислав Драмов-либеро (Аспарух Аспарухов 3, Преслав Йорданов 3, Дилян Игнатов 2, Мартин Павлов)
Старши-треньор: Владимир Николов
СЪРБИЯ: Вук Тодорович 3, Борис Буша 21, Давид Мехич 14, Миран Куджунджич 1, Александър Перишич 8, Алекса Поломач 8 - Иван Чирович-либеро (Вукасин Неделкович, Вукасин Дурдевич 10)
Старши-треньор: Владимир Васович.