България изпусна Турция с 2:3 и ще играе за 7/8-о място на Европейското

Националният волейболен отбор на България за младежи до 20 години ще играе за 7/8-о място на Европейското първенство, на което сме домакини. Момчетата на селекционера Владимир Николов допуснаха обрат и драматична загуба от Турция с 2:3 (25:19, 24:26, 25:19, 14:25, 11:15) във втория полуфинал за разпределение на местата от 5-о до 8-о, игран този следобед пред около 500 зрители в зала "Колодрума" в Пловдив.

Така съперник на младите български "лъвчета" в последния ден от шампионата утре (10 септември) ще бъде Сърбия, който по-рано днес отстъпи на Германия също с 2:3. Срещата е от 10,00 часа сутринта.

От самото начало на мача българските национали започнаха по-мотивирано и набързо направи преднина от 8:3 при първото техническо прекъсване. Аванс, който успяха да съхранят до края, за да поведат в геймовете след 25:19.

Във втората част Владо Николов направи две промени, като на терена се появиха Гордан Люцканов и Цветелин Цветанов. Турските състезатели обаче започнаха по-добре и поведоха с 6:1. Турция продължаваше да води, като Владо Николов предприе нови промени с влизането на разпределителя Дилян Игнатов и завръщането на Мартин Павлов на терена. Това даде ефект и България стопи изоставането си до 22:23. И когато българските момчета бяха най-близо до страхотния обрат, не успяха да се възползват в ключови моменти и Турция "спаси" гейма след 26:24, за да изравни - 1:1.

В третата част на терена се завърна Николай Манчев като разпределител, в игра останаха Гордан Люцканов и Мартин Павлов. Българските момчета започнаха добре, като направиха разлика от няколко точки. Адиш Лагумджия разколеба българското посрещане със силни сервиси и намали пасива на тима си до една точка. Веднага след прекъсването, взето от Владо Николов, капитанът Пламен Шекерджиев с две мощни атаки даде нов аванс на България, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:12. След това силна серия от сервис на Николай Манчев затрудни допълнително съперника, а България поведе с 2:1 гейма след 25:19.

В четвъртия гейм началото бе равностойно, но след това турските волейболисти вдигнаха оборотите, а грешките в полето на България зачестиха. Постепенно Турция увеличаваше преднината си, а селекционерът Владимир Николов извади някои от основните си състезатели, за да ги съхрани за неизбежния тайбрек.

В решителната част турският отбор първи се откъсна в резултата и успя да задържи преднината си, за да се поздрави с изстрадана, но сладка победа.

С 21 точки се отличи Радослав Парапунов (2 аса, 4 блокади, 38 % в нападение).