Владо Николов с тежък дебют като треньор! България тръгна с драматично 2:3 от Украйна на Евро 2016

Доскорошният национал и капитан на националния ни волейболен отбор Владимир Николов имаше тежък официален дебют като треньор. Владо Николов дебютира със загуба начело на младежкия национален отбор на България до 20 години. Младите български "лъвове" допуснаха пълен обрат и отстъпиха много драматично на връстниците си от Украйна с 2:3 (28:26, 25:23, 23:25, 26:28, 9:15) в първия си мач от Група I на Европейското първенство, на което сме домакини, игран тази вечер пред около 800 зрители в зала "Колодрума" в Пловдив.

Във втората си среща в групата утре (3 септември) българите ще играят срещу тима на Словения, който малко по-късно тази вечер излиза срещу Германия. Украинците пък ще играят със световния шампион в тази възраст Полша, който пък по-рано днес стартира с трудна победа над Франция с 3:2. Мачовете са съответно от 17,30 и 15,00 часа.

Първият гейм започна равностойно, но постепенно Украйна поведе с убедителното 15:8 след два аса и няколко грешки в атака на българския тим. Момчетата на Владимир Николов обаче не се предадоха, като успешната игра на блокада бе ключът към успеха в гейма. Постепенно България успя да изравни при 24:24. В решителните моменти Радослав Парапунов бе презицен в атака и при третата възможност българите успяха да спечелят гейма с 28:26 и да поведат с 1:0. Втората част започна много добре за българските "лъвове", които до първото техничеко прекъсване водеха с 8:5. За съжаление обаче българите не задържаха преднината си и допуснаха обрат до 16:15 за Украйна. Във важните моменти обаче домакините показаха характер и бяха по-добрите на полето и след 25:23 поведоха с 2:0. В третия гейм играта бе напълно равностойна. Нито един от двата отбора не успяваше да се откъсне с повече от 1-2 точки. В края Украйна имаше геймбол при 24:23, а при следващото разиграване България не посрещна добре и украинците измъкнаха гейма с 25:23.

Четвъртата част започна с предимство за Украйна, които поведоха с 6:3. При този резултат играта бе прекъсната, тъй като единият от обтегачите на мрежата се скъса и трябваше да бъде сменен. Малко преди това Владимир Николов смени разпределителите като на мястото на Николай Манчев в игра се появи Дилян Игнатов. Прекъсването продължи около 25 минути. След подновяването на играта Украйна увеличи преднината си до 12:6. В този момент обаче българите отново показаха силната си страна – играта на блокада. Изоставането бе намалено като второто техническо прекъсване бе само 1 точка - 15:16. Краят на гейма бе изключително интересен. Украйна водеше с 24:22, но България спаси и двата геймбола за съперника. След това българите имаха мачбол при 25:24, но не успяха да затворят срещата. Вместо това позволиха на украинците да вкарат мача в тайбрек след 28:26. В петият решителният гейм младите волейболисти на Украйна напълно контролираха играта и спечелиха тайбрека с 15:9, а с това и мача с 3:2.

Страхотен мач за българския тим изигра Радослав Парапунов, който заби фантастичните 31 точки (3 блока, 1 ас и 55% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха. За отбора на Украйна Олег Плотнитский реализира 18 точки (1 блок, 3 аса, 47% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане), а Андрий Рохожин (3 блока и 77% ефективност в атака) и Дмитро Виетский (2 аса и 26% ефективност в атака) добавиха по 13 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА 2:3 (28:26, 25:23, 23:25, 26:28, 9:15)
БЪЛГАРИЯ: Николай Манчев 2, Радослав Парапунов 31, Пламен Шекерджиев 18, Мартин Павлов 2, Гордън Люцканов 11, Алекс Грозданов 11 - Станислав Драмов-либеро (Дилян Игнатов, Цветелин Цветанов 13, Георги Михалев, Преслав Йорданов)
Старши-треньор: Владимир Николов
УКРАЙНА: Олексей Головен 8, Дмитро Виетский 13, Олег Плотнитский 18, Тимофей Полуян 9, Андрий Рохожин 13, Георгий Клепко 12 - Дмитро Канаев-либеро (Кирило Луходид 3, Михайло Столбунов, Виталий Кухер-либеро)
Старши-треньор: Микола Пасажин.