Бразилия обърна САЩ и грабна 11-а титла от Гран При (ВИДЕО + СНИМКИ)

Олимпийските шампионки от Бразилия спечелиха рекордна 11-а титла от световното Гран При, след като на финала Банкок (Тайланд) обърнаха световните шампионки от САЩ с 3:2 (18:25, 25:17, 25:23, 22:25, 15:9) пред 7300 зрители в зала “Хаумарк Индор Стейдиъм”.

Финалната среща бе истински трилър между двата най-добри отбора в света. Американките, водени от легендарния Карч Кирали, спечелиха убедително първата част с 25:18, но след това “Селесао” поведе с 2:1 гейма. САЩ изравни до 2:2 гейма, но в тайбрека възпитаничките на Жозе Роберто Гимараеш бяха убедителни и спечелиха с 15:9, а с това мача с 3:2 гейма и титлата.

Капитанът на Бразилия Фабиана Клаудио изигра страхотен двубой и имаше основен принос за успеха с 18 точки (1 ас, 60% ефективност в атака). Шейла Кастро (48% ефективност в атака) и Фернанда Родригес (40% ефективност в атака) добавиха по още 14 точки, а Таиса Менезеш се отличи с 12 точки (1 блок, 75% ефективност в атака), колкото направи и Наталия Перейра.

Фолюк Акинрадево стана най-резултатна за американките с 19 точки (1 ас, 2 блока, 66% ефективност в атака), а Кимбърли Хил добави още 17 точки (3 аса, 30% ефективност в атака). Рейчъл Адамс се отличи с 15 точки (1 ас, 3 блока, 55% ефективност в атака).