Обрат на "Лаута" донесе трите точки на Левски в мач за престиж - на живо след 1:2

Сладко отмъщение за Валентино в Барселона! Маркес опита всичко, а Лоренсо бе съборен

Невероятен трилър предложи състезанието на пистата "Монтмело" в Испания, седми кръг от календара в MotoGP. Валентино Роси успя да спечели своето възмездие за нелепия начин, по който отпадна от домашното си състезание преди само две седмици и успя да нанесе тежък удар върху испанските си съперници и то на тяхна територия. Разбира се всички пилоти отдадоха нужната почит на загиналия в петък пилот в клас Moto2 - Луис Салом, а поздравът между Роси и Маркес след края на състезанието също бе хубав момент, който публиката прие с бурни овации.

Успехът на Доктора бе с още по-голямо значение, защото първо победи Маркес в директна битка, а Хорхе Лоренсо, който не показа темпо способно да му позволи да се бори за победата, бе съборен от Андреа Яноне в средата на дистанцията в завой номер 10 и това сложи край на състезанието му. Лоренсо дори загуби първото място в генералното класиране, но по-важното за него ще бъде да се измъкне без някаква по-сериозна контузия, защото веднага след падането му, което не бе никак безболезно се видя, че той накуцваше и изпитваше болка.

Самото състезание се превърна в истински спектакъл с много битка по трасето и много изпреварвания. Роси бе най-активният пилот още от старта, където той загуби позиции и от пето място на стартовата решетка излезе от първия завой на деветото място. Все пак Валентино успя да се върне до шестата позиция до края на първия тур и от там не погледна назад. Роси атакува всеки един от пилотите пред себе си и в седмата обиколка вече бе водач, като успя да изпревари лидера до този момент Хорхе Лоренсо.

Това се оказа и повратната точка за състезанието на Лоренсо, който рязко загуби състезателното си темпо и в рамките на 3-4 обиколки се срина до петото място. С всеки изминал тур Хорхе губеше време спрямо четиримата пред него, а пилотът на шестата позиция Андреа Яноне го настигаше с бързи темпове. И когато Яноне бе достатъчно близо за атака, той за пореден път предприе неразчетена и дори "глупава" такава в завой номер 10. Андреа не успя да спре, влезе във вътрешната страна на Лоренсо, но не успя да спре и удари Лоренсо в задната гума, което означаваше край на състезанието и за двамата.

Хорхе бе изключително ядосан и недоволен веднага след това и не искаше да приеме извиненията на Яноне, но в крайна сметка двамата се разбраха, но неприятните емоции за Лоренсо бяха сериозни. От всичко това, най-добре се възползваха Роси и Маркес, като Марк излезе начело в генералното класиране, а Роси намали разликата си на 22 точки спрямо лидера.

Веднага след падането на Лоренсо всички погледи се насочиха към първите двама и евентуалната им битка за първото място. Марк и Валентино не разочароваха и въпреки, че битката се случи едва в последните 4 обиколки тя бе страхотна и оспорвана. Първо Марк, който караше над 15 обиколки зад Роси и то винаги в разлика под секунда, атакува Валентино в първия завой, но Роси си върна позицията. Това се случи пет обиколки преди края, а на следващия тур Маркес вече бе първи, като успя да изпревари Доктора в завой номер 1.

Вале запази спокойствие и на следващия тур на своя сметка атакува Маркес в първи завой и го изпревари, но този път последва една невероятна предпоследна обиколка от Валентино, с която той не позволи на Маркес да остане близо до него и дори го принуди да допусне грешка в шести завой, която се оказа и фатална за Марк. След нея той върна газта и предпочете да спечели точките за второ място, а не да атакува Валентино, който вече се бе отдалечил на почти 1 секунда напред.

Последната позиция на подиума бе спечелена от Дани Педроса, който проведе много добро състезание, но така и не успя да достигне първите двама и да се опита да ги атакува. Маверик Винялес записа поредно страхотно състезание и резултат за себе си, и за своя отбор, като остана на четвъртата позиция и само спадът в темпото му след средата на дистанцията не му позволи да се бори в директна битка с Дани Педроса за подиума. Пол Еспергаро от отбора на Monster Yamaha Tech 3 записа много добър пети резултат, а Кал Кръчлоу завърши шести, въпреки трудностите, които призна, че изпитва със своя мотор. Андреа Довициозо с втория мотор на Ducati направи много тихо състезание и се класира седми, а Алваро Баутиста класира своята Aprilia на осмата позиция, което е невероятен резултат за отбора, имайки предвид разликата в темпото между тях и лидерите в шампионата.

Топ 10 допълниха Данило Петручи и Ектор Барбера, като Барбера стартира от четвърта позиция, но не успя да пренесе силното си темпо от събота и в състезанието. Още на старта Ектор загуби 5 позиции и през цялата дистанция не успя да се пребори с пилотите около себе си.

Така след седем състезания в MotoGP, Марк Маркес оглави класирането с актив от 125 точки. Хорхе Лоренсо, който бе водач в класирането преди кръга в Испания си остава със 115 точки на втората позиция, а Валентино вече събра 103 на третата позиция. Разликата между тримата е 22 точки, което означава, че битката до края ще бъде страхотна, а шансовете и на тримата са почти еднакви.

Дани Педроса държи четвъртата позиция с 82 точки, а Маверик Винялес е пети със 72. Следващия кръг от MotoGP ще се проведе в Холандия на пистата "Асен" след точно три седмици. През миналия сезон тримата на подиума бяха познатите лица – Роси спечели победата, Маркес завърши втори, а Лоренсо бе трети. "Асен" е една от любимите писти на Валентино, а през годините сме ставали свидетели на невероятни негови битки с различни пилоти, така че очакванията и през тази година са за супер състезание.