Маверик Винялес пренесе добрата си форма в Испания и поведе колоната в тренировка номер 1 на "Монтмело"

Състезателният уикенд в Испания, кръг номер 7 от MotoGP, започна по страхотен и слънчев начин, от което най-добре се възползва пилотът на Suzuki и бъдещ такъв на Yamaha – Маверик Винялес, който оглави класирането в състезателния уикенд към настоящия момент. Времето на пистата "Каталуния" в Барселона се бе усмихнало на всички в падока, а пилотите не загубиха и мунита, и още от самото начало на първата тренировъчна сесия се заловиха за сериозна работа.

Очаквано, Хорхе Лоренсо бе пилотът, който зададе най-доброто темпо в началото на сесията, като неговото време от 1:42.143 минути бе поставено в средата на първата му серия от обиколки и то остана на върха в сесията до последните и минути. Хорхе добави още няколко много бързи обиколки, с които не успя да подобри времето си, но все пак показа постоянство и стабилни турове в рамките на 1:42.300 минути. През цялата тренировка най-близките преследвачи на Лоренсо бяха – Маркес, Роси и Винялес, като Роси бе най-бърз измежду тримата.

След първите 25 минути от сесията нещата се успокоиха и на върха стабилно стоеше Хорхе Лоренсо, който имаше аванс от над 8 десети пред Роси, Маркес и Маверик. Във втората половина на сесията пилотите станаха дори още по-активни, а в последните 10 минути нормално дойдоха и най-бързите обиколки от повечето състезатели. Маркес тъкмо се бе вмъкнал на втората позиция, но в последните няколко минути така и не успя да запише конкурентен тур и на финала потъна в класирането.

Това остави трима пилоти в битката за първата позиция, като Лоренсо изглеждаше най-бърз от тях. И точно когато всички очакваха именно той спокойно да спечели сесията, Маверик Винялес се появи на трасето за последната си серия от 3-4 обиколки и записа 2 последователни много бързи тура, с което грабна първата позиция от Лоренсо. Авансът на Винялес бе от само 0.073 секунди, но все пак това му позволи да оглави класирането и само да затвърди страхотната форма на младия испански пилот. Хорхе не успя да подобри най-добрата си обиколка от началото на сесията и така остана на втората позиция на малко под една десета изоставане.

Така след една много добра и активна сесия, Маверик оглави класирането с време от 1:42.065 минути, следван от Лоренсо на 0.073 секунди изоставане и Валентино Роси, който остана трети с време от 1:42.563 минути и 0.471 секунди изоставане. Пол Еспергаро и Йони Ернандес бяха приятните изненади в тренировката, като Пол завърши четвърти на само 0.644 секунди изоставане, а Йони на петата позиция остана на 0.702 секунди изоставане.

Най-бърз от пилотите, които са реални конкуренти на отбора на Yamaha в шампионата се оказа Андреа Яноне на шеста позиция, но изоставането му спрямо Винялес бе от точно 8 десети, което е доста сериозна разлика за пистата в Каталуния. Марк Маркес остана седми, като през цялата сесия изглеждаше бърз, но в последните 10 минути не успя да подобри времето си и така се срина в класирането, като не толкова позицията, а изоставането му е по-притеснителното в ситуацията – 0.821 секунди.

Зад него на осмата позиция остана Ектор Барбера от отбора на Avintia Racing, а топ 10 допълниха Алейш Еспергаро с втория мотор на Suzuki и Кал Кръчлоу от отбора на LCR Honda. Алейш бе първият пилот с изоставане от над секунда на десетата позиция. Дани Педроса само затвърди трудностите на пилотите на Honda, като остана 14-и в сесията и в нито един момент не успя да покаже, че е способен да запише добре обиколка.

Програмата за състезателния уикенд в Испания продължава днес с тренировка номер 2 от 15:05 часа българско време. Състезанието е в неделя от 15:00 часа българско време.