България на полуфинал на Евро 2017 (галерия)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години се класира за полуфиналите на Европейското първенство в Турция. Момчетата на селекционера Драган Иванов се наложиха над аутсайдера Финландия с 3:1 (25:21, 25:7, 27:29, 25:22) в последния си мач от Група 1 на шампионата, игран този следобед в турския град Коня.
България - Финландия 3:1
Така младите български "лъвчета" станаха победители в Група 1 с 4 победи, 1 загуба, 12 точки и геймово съотношение 13:5, с което се класират за полуфиналите на турнира. Независимо от изхода на последната среща в групата между домакините от Турция и Гърция, България ще остане на първото място с по-добро геймово съотношение. По този начин на полуфиналите българските момчета ще играят срещу втория от другата Група 2, който ще стане известен след последния мач там между Беларус и Русия по-късно тази вечер. Утре (9 юли) е почивен ден на първенството, а полуфиналните срещи са в понеделник (10 юли) от 17,00 и 19,30 часа българско време.
Първия гейм на срещата започна силно за младите волейболисти на "Суоми", които поведоха с 8:3, но впоследствие България обърна резултата в своя полза и дръпна с 1:0 след 25:21. Във втората част българските момчета показаха много по-категорична игра, дръпнаха с 9:0, за да вземат гейма с разгромното 25:7. В третия гейм се повтори ситуацията от първия - предимство за финландците и комфортна преднина. След второто техническо прекъсване младите "лъвчета" скъсиха дистанцията, борейки се за всяка точка, но в крайна сметка Финландия измъкна гейма след 29:27. Четвъртата част отново започна с преднина за Финландия, но българските момчета излязоха по най-добрия начин от ситуацията за пореден път и спечелиха с 25:22 и 3:1.
Най-полезен за българският тим стана Самуил Вълчинов със 17 точки (2 блока, 52% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане) за победата. Николай Захариев добави още 12 точки (1 блок, 3 аса и 73% ефективност в атака) за успеха. За финландците Кимо Ильонен (2 блока и 79% ефективност в атака) и Матиас Тихумаки (3 блока, 30% ефективност в атака и 17% перфектно посрещане) реализираха 13 и 12 точки.
ФИНЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 (21:25, 7:25, 29:27, 22:25)
ФИНЛАНДИЯ: Томи Макела 5, Алекси Муконен 10, Матиас Тихумаки 12, Виле Кателус 10, Рупе Кескинен 9, Кимо Ильонен 13 - Пеету Сааримаки-либеро (Вили-Валтери Хелп, Туомас Ханинен)
Старши-треньор: Аапо Рантанен
БЪЛГАРИЯ: Любослав Телкийски 9, Алберт Албаадж 10, Самуил Вълчинов 17, Петър Петров 6, Николай Захариев 12, Желязко Апостолов 7 - Петко Иванов-либеро (Денис Карягин 6, Божидар Георгиев, Тодор Димитров 2)
Старши-треньор: Драган Иванов.

Снимки: CEV.LU

ГАЛЕРИЯ от мача ФИНЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 - ТУК!!!