България с първа загуба на Европейското, но остават шансове за полуфинал

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години допуснаха първа загуба на Европейското първенство в Турция. Момчетата на селекционера Драган Иванов отстъпиха на домакините с 1:3 (25:19, 21:25, 20:25, 13:25) в предпоследния си 4-и мач от Група 1 на шампионата, игран тази вечер пред около 500 зрители в залата на град Коня.

Въпреки поражението, младите български "лъвчета" останаха начело във временното класиране с 3 победи, 1 загуба и 9 точки. Турция е на второ място със също 3 победи, 1 загуба и 9 точки, но по-лошо геймово съотношение - 10:4 срещу 11:6. Двата тима са с най-големи шансове за класиране на полуфиналите на турнира. Утре (8 юли) в последните срещи в групата България играе срещу аутсайдера Финландия, а турците срещу Гърция. Двубоите са от 16,30 и 19,00 часа българско време.

Първия гейм на срещата започна равностойно, след това младите "лъвчета" дръпнаха с комфортна преднина и си осигуриха спокойствие до края на частта - 25:19. Във втората част турците взеха инициативата, като се опитваха да се отдалечат максимално в резултата. При 19:19 българските момчета изравниха и играта тръгна точка за точка, но Турция все пак затвори гейма в своя полза при 25:21 и изравни на 1:1. Третият гейм стартира идентично в началото, впоследствие двата тима започнаха истинско надгонване и не успяха да излъчат водач в резултата до второто техническо прекъсване. Тогава Южните ни съседи отново набраха инерция и поведоха с 2:1 след 25:20. В четвърта част младите турски волейболисти бяха доста по-категорични и спечелиха след разгромно 25:13, а с това и мача с 3:1.

Най-резулатни за българския тим станаха Самуил Вълчинов (38% ефективност в атака и 24% перфектно посрещане) и Алберт Албаадж (1 блок, 1 ас и 29% ефективност в атака) с по 11 точки. За турците Каан Гюрбюз бе над всички със страхотните 23 точки (3 блока и 51% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ТУРЦИЯ 1:3 (25:19, 21:25, 20:25, 13:25)
БЪЛГАРИЯ: Любослав Телкийски 7, Алберт Албаадж 11, Самуил Вълчинов 11, Петър Петров 8, Николай Захариев 6, Желязко Апостолов 4 - Петко Иванов-либеро (Денис Карягин 6, Теодор Йорданов, Божидар Георгиев)
Старши-треньор: Драган Иванов
ТУРЦИЯ: Ахмет Бьоз, Каан Гюрбюз 23, Мирза Лагумджия 11, Неджми Токатлиоолу 4, Серхат Узун 7, Ахмет Тюмер 12 - Дорук Дайоолу-либеро (Джафер Къркът 4, Беркюн Юстюндадж 8, Ефе Байрам-либеро)
Старши-треньор: Хюсеин Дюзчелер.