България удари Холандия на старта на Евроволей 2017 (снимки)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години започна с победа участието си на Европейското първенство в Турция. Момчетата на селекционера Драган Иванов обърнаха и се наложиха над връстниците си от Холандия с 3:1 (22:25, 30:28, 26:24, 25:12) в първия си мач от Група I на шампионата, игран този следобед в турския град Коня.

Утре (4 юли) от 14,00 часа младите български "лъвчета" ще изиграят втората си среща срещу отбора на Сърбия, който по-рано днес също стартира с успех на първенството на Стария континент - 3:1 над Гърция. Двубоят ще бъде повторение на финала на Балканиадата в тази възраст в Стара Загора миналата седмица, който България спечели с 3:1 гейма.

Мачът бе изключително оспорван, като играта беше на двата полюса и имаше много напрежение, което пък доведе до множество обрати. Българските момчета започнаха страхотно в първия гейм, като след серия от 7 последователни точки поведоха с 12:5, а втората техническа пауза дойде при резултат 16:10. Впоследствие, обаче, "лалетата" показаха на какво са способни, като направиха страхотен обрат и изравниха при 22:22. Българските "лъвчета" не успяха да се отърсят от тази атака и отстъпиха след 22:25. Втората част се разви по обратния сценарий. Холандия започна да диктуват играта, като водеше с 16:11, но този път българите направиха обрат. Във важните моменти младите български волейболисти показаха голям характер и при четвъртия геймбол затвориха частта при 30:28 и изравниха на 1:1.

Третия гейм се оказа ключът към победата. Играта бе равностойна и отново се стигна до равенство при 24:24. За втори път българите успяха пречупиха съперника, като се пребориха и за този гейм и поведоха с 2:1 след 26:24. Това окончателно сломи "лалетата", които в четвъртата част вече нямаха сили за съпротива. Българите поведоха с 12:3 и в крайна сметка спечелиха гейма с разгромното 25:12, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за българския тим бе Петър Петров със страхотните 23 точки (1 блок, 2 аса, 59% ефективност в атака, 52% позитивно и 26% перфектно посрещане) за победата. Самуил Вълчинов добави още 18 точки (3 блока, 3 аса, 44% ефективност в атака, 28% позитивно и 16% перфектно посрещане) за успеха. За "лалетата" Лук Хофхуйс завърши със 17 точки.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 3:1 (22:25, 30:28, 26:24, 25:12)
БЪЛГАРИЯ: Любослав Телкийски 3, Алберт Албаадж 6, Петър Петров 23, Самуил Вълчинов 18, Николай Захариев 8, Теодор Йорданов 1 - Петко Иванов-либеро (Желязко Апостолов 11, Андрей Христов 7, Денис Карягин, Божидар Георгиев 1)
Старши-треньор: Драган Иванов
ХОЛАНДИЯ: Тиеме Де Йонг 4, Киан Макнак 7, Мартийн Брилхуйс 11, Рик Дамен 15, Йеспер Ван Муйден 10, Лук Хофхуйс 17 - Ник Мартерус-либеро (Брам Вилтенбург, Джим Щеенбергер, Яспер Вайкстра 2, Лук Хоге Бавел)
Старши-треньор: Арнолд Ван Рее.