Хари Кейн спаси Англия в 93-тата минута и лиши Шотландия от мечтаната победа (видео)

Шотландия и Англия изиграха запомняща се като обрати и емоции световна квалификация, в която си отбелязаха три гола в последните шест минути и в крайна сметка завършиха при резултат 2:2 сблъсъка си на "Хемпдън Парк". След безинтересно първо полувреме Алекс Окслейд-Чембърлейн даде заслужен аванс на гостите в 70-ата минута. Шотландия обаче стигна до пълен обрат след два гола в рамките на три минути, реализирани след брилянтни фаулове, изпълнени от един футболист - Лий Грифитс. Това бяха първите попадения във вратата на Англия в тези квалификации. Шотландците вече виждаха първата си победа над своя голям британски съперник от 1999 година насам, но Хари Кейн донесе точката на "трите лъва" в 93-тата минута.

В състава на домакините имаше две промени в сравнение с последната световна квалификация срещу Словения. Кристоф Бера и Икечи Аня бяхя титуляри. Цели пет корекции беше извършил Гарет Саутгейт. Крис Смолинг и Гари Кейхил започнаха в центъра на отбраната. Маркъс Рашфорд и Хари Кейн, който носеше капитанската лента, също се завърнаха, а голямата изненада бе титулярното място на халфа на Уест Бромич Джейк Ливърмор.

Домакините започнаха по-силно и наложиха териториален натиск. Той донесе четири корнера пред вратата на Джо Харт, но не и някаква опасност за стража на англичаните. В 18-ата минута "трите лъва" създадоха първата по-опасна ситуация, когато Дайър изведе технично Хари Кейн зад отбраната на Шотландия. Нападателят овладя добре, освободи се от Тиърни, но стреля високо над вратата. В 29-ата минута Крейг Гордън излезе извън наказателното си поле и игра неособено умело с глава, но прати топката право към Кейн. Голмайсторът прехвърли стража, но Тиърни изчисти пред голлинията. Топката стигна до Рашфорд, който стреля, но върналият се Гордън успя да избие в корнер. Пет минути преди почивката Лалана се освободи технично на границата наказателното поле и насочи топката към горния ъгъл, но Гордън изби.

В 50-ата минута късметът покри домакините, след като удар на Ливърмор се отклони от крака на Робъртсън, след което срещна страничната греда. Получи се разбъркване, но нито един от играчите в червено, с каквито екипи бяха англичаните днес, не успя да нанесе точен изстрел.

В 70-ата минута Алекс Окслейд-Чембърлейн, който се появи в игра пет минути преди това, заменяйки Рашфорд, даде аванс на гостите. Крилото на Арсенал сам си осигури позиция, след като "трите лъва" изпълниха тъч в половината на Шотландия. С малко късмет Чембърлейн запази топката след рикошет и това му помогна да нахлуе в наказателното поле, след което той стреля, а Гордън се намеси лошо - 0:1. Лалана пропусна една добра възможност да удвои, а три минути преди края Лий Грифитс изравни резултата след страхотно изпълнен пряк свободен удар. Това беше първи гол за играча на Селтик с екипа на Шотландия. Попадението пък бе първо във вратата на Англия в тези квалификации. Три минути след това Грифитс повтори изпълнението си почти от идентична позиция, но този път в другия ъгъл на Харт. Така мечтаният обрат за домакините стана факт. Но това не беше всичко. В 93-тата минута Хари Кейн изравни резултата, след като бе изпуснат от отбраната на шотландците и засече от въздуха на далечната греда центриране на Стърлинг - 2:2.

Англия остава на върха в Група F с актив от 14 точки. "Трите лъва" са без загуба вече в 35 квалификационни срещи. Словения е на второ място с 11, а Шотландия остава на четвърта позиция с 8 пункта.

Шотландия: Гордън, Тиърни, Бера, Мългрю, Робъртсън, Браун, Морисън (46'-Макартър), Аня (81'-К. Мартин), Армстронг, Снодграс (66'-Фрейзър), Грифитс

Англия: Харт, Уокър, Смолинг, Кейхил, Бертранд, Дайър, Ливърмор (92'-Дефоу), Лалана, Али (84'-Стърлинг), Рашфорд (65'-Окслейд-Чембърлейн), Кейн