Когато Серина Уилямс обяви, че е бременна, а Мария Шарапова не получи "уайлд кард" за "Ролан Гарос", не беше трудно да се предвиди, че финалистката от 2014 г. Симона Халеп е сред фаворитите за титлата. Подсилена от нова позитивна настройка, благодарение на мърдите съвети на треньора й Дарън Кейхил, с когото тя възобнови работа след кратко прекъсване, румънката се справи с напрежението отлично и стигна до втория си финал на турнир от Големия шлем.
Очакванията са тя да спечели срещу непоставената Йелена Остапенко и да стигне до трофея. Успехът на съперничката й обаче е далеч по-забележителен. 20-годишната латвийка бе описана от бившата номер 1 в света Крис Евърт като "нещо специално".
"Имах възможност да видя как Мартина Хингис се появи на голямата сцена, гледах Щефи Граф и Моника Селеше направиха своя пробив. Сега виждам нещо специално в тази млада дама и факта, че е безстрашна. Но това, което ми харесва дори повече, е нейния глад за успехи, може да се види на лицето й. Тя наистина го иска страшно много и е готова на всичко, за да спечели. Обичам подобно отношение, а то е допълнено от мощ и прецизни удари. Има играта, с която да го подплати. Мисля, че тя е много специална", коментира Евърт.
Форхендът й е по-бърз от този на Анди Мъри
Френска телевизия пусна интересна статистика по време на полуфинала на Остапенко срещу Тимеа Бачински, показвайки скоростта на форхендите на различни играчи по време на турнира. Средната скорост на удара при латвийката е 122 км/ч. Това е с около 3 км/ч повече от тази на световния номер 1 Анди Мъри, чийто форхенд не е никак лош. Освен това е само с 5 км/ч по-малко от Рафаел Надал, който изгради кариерата си около този удар.
"Обикновено бекхендът е любимият ми удар, споделя Остапенко с усмивка. - Но работих върху форхенда и мисля, че вече е доста добър."
Тя има най-много печеливши удари
В шестте мача досега на "Ролан Гарос" Остапенко е регистрирала 245 печеливши удара. Тя е направила и доста непредизвикани грешки - 217, но уинърите й идват в решителни моменти, а силата на ударите й от дъното на корта предизвика възхищение по трибуните. Ако го погледнем от друга страна, 50 печеливши удара са достатъчни за спечелването на два сета и първите две точки на трети.
Тотална липса на страх
Дори, когато пропуска, Остапенко не спира да търси ударите си. Това е нещо, което тенисистите рядко правят, когато разиграването е решително, но засега тя не променя играта си в подобни моменти.
Както Бачинки заяви след загубата си от Йелена: "Тя е на 20 години. Не се страхува от нищо. Може би дори не успява да осъзнава размерите на това, което прави сега. Вероятно не я вълнува. Най-добрият пример е мачболът. Аз вкарах добър сервис и я изкарах от корта, а тя от нищото удря с всичка сила по правата. Топката идва високо над мрежата и в ъгъла. Кой пробва подобно нещо? Сериозно? Това се вкарва веднъж на десет пъти. Но тя го прави. Ще видим дали ще го прави, когато е на 28".
В търсене на историята
Досега латвийката бе позната с това, че спечели "Уимбълдън" при девойките през 2014 г. Тя няма спечелена титла. Последната тенисистка, която стигна до първата си титла на Голям шлем бе австралийката Крис О'Нийл на Australian Open през 1978 г., а последния тенисист - Густаво Куертен на "Ролан Гарос" през 1997 г. Бразилецът спечели тази титла, първата от трите му триумфа в Париж, на 8 юни, а това е датата, на която Остапенко е родена. Като първата латвийка, която стига до финал на турнир от Големия шлем, тя пише история за родината си.
Една от най-големите изненади
Преди началото на "Ролан Гарос" букмейкър в Лас Вегас даваше коефициент 100 към 1 за титла на Остапенко. Дори тази котировка бе висока, тъй като тя бе непоставена и никога не бе преодолявала трети кръг на Голям шлем. Горан Иванишевич, който спечели "Уимбълдън" през 2001 г., а бе с коефициент 150 към 1 за триумф, трябва да се гордее.