Двучасова гладиаторска битка излъчи шампиона в VI вечерен турнир "Лото", категория ITL500

След двучасова гладиаторска битка и много обрати Камен Новиков спечели шампионската титла в Шестия вечерен турнир „Лото“, категория ITL500. На кортовете на тенис комплекс „Диана“ той победи Камен Маздрашки с 2:1 сета и взе шампионската тениска на Лото. Съперниците се познават отлично и предложиха интересен и качествен тенис. Играта беше оспорвана и в спортсменски дух, а след три тайбрека Новиков взе шампионската тениска на Лото.

Мачът започна спокойно, с разигравания от задна линия. В третия гейм напрежението рязко скочи, тъй като след няколко непредизвикани грешки на Маздрашки и отлична атака на мрежата, Новиков проби и поведе с 2:1. Последваха два гейма с продължителни разигравания и размяна на дълбоки топки, които бяха спечелени от сервиращите. При 3:2 обаче Маздрашки започна да играе по-агресивно, разнообрази подаванията си и успя да върне пробива. Последва тайбрек, в който Новиков поведе с 5:2 и когато победата в сета изглеждаше сигурна, противникът му успя не само да изравни, но и да спечели първия сет с 4:3 гейма.

Във втория сет пробивът дойде още във втория гейм, когато Новиков изостри подаванията си, прецизира ударите си и поведе с 2:0. Последваха пълна мобилизация от страна на Маздрашки, две непредизвикани грешки на съперника и две отлични излизания на мрежата, които му помогнаха да върне пробива и да направи резултата 1:2. В четвъртия гейм Маздрашки отново проби подаването на Новиков и поведе с 3:2 гейма. В следващия гейм играта вървеше точка за точка и Маздрашки стигна до два мачбола. Борбата за всяка топка беше жестока, а някои в някои разигравания съперниците размениха повече от 30 удара. Нервите на Новиков обаче се оказаха по-здрави и му помогнаха да отрази мачболите и да върне пробива. Дойде ред на нов тайбрек, в който отново имаше дълги разигравания с излизания на мрежата, отлични прехвърлящи удари и повече от 20 разменени удари. Драмата стана пълна, когато Маздрашки поведе с 6:2, а Новиков изглеждаше отчаян и въздъхна „е този мач го загубих“. Думите му обаче не бяха пророчески, тъй като успя да спаси четири мачбола и да вземе тайбрека с 9:7.

В решаващия трети тайбрек сет Маздрашки поведе с 5:3, но този път беше ред на Новиков да направи обрат. Той елиминира грешките от играта си и при 6:5 стигна до първия си мачбол, който не успя да реализира. Последва агресивна игра на Маздрашки, нови два мачбола в негова полза и ново изравняване. При 8:8 за мачбол се пребори Новиков, но този път той не изпусна възможността да спечели мача. Така, след близо два часа игра, той затвори третия сет с 10:8 и спечели титлата и шампионската фланелка на Интерактив тенис.

„Минахме през няколко обрата, но с Камен срещите ни винаги са драматични – каза Маздрашки. – Доволен съм, защото тук сме за удоволствие. Липсваше ми смелост във важните моменти и това е причината да не спечеля. Играх плахо и колебливо, а съперникът ми беше стабилен и успя да ме пребори. Сега събирам сили за Мастърса, който ще се играе на Националния тенис център.“

„Победата беше много трудна, но за сметка на това – сладка – каза след двучасовата битка Камен Новиков. – Това е първата ми титла в категория ITL 500 на Интерактив тенис след много загубени финали и още повече полуфинали. Маздрашки игра много хубаво, с него се познаваме отлично и обикновено правим кървави мачове. Последната ни среща на друг турнир беше с три тайбрека, като победата беше за него. Сега пак играхме три тайбрека, но късметът беше на моя страна, защото спасих осем мачбола. Това не се случва всеки ден в тениса – нито в аматьорския, нито в професионалния. Явно днес беше писано аз да взема титлата. При 2:6 във втория тайбрек нещата висяха на косъм, но аз се бях настроил за борба. Знам много добре, че четири поредни точки и то на мачбол не се печелят лесно и шансовете бяха изцяло на страната на Маздрашки. Само че аз взех инициативата, направих две смели излизания на мрежата, които той не очакваше и успях да измъкна втория тайбрек. В третия тайбрек пак имаше драма, но мачът все пак трябваше да свърши.“

Вечерните турнири „Лото“ продължават със срещи от категориите ITL 250 и 500 от Седмия вечерен турнир. Мачовете се играят на кортовете на Националния тенис център в Борисоваата градина. До 16 май е отворено записването за първия Мастърс на Интерактив тенис за 2017 година, който също ще се играе на Националния тенис център. Квалификациите започват на 18 май, а срещите от основната схема стартират на 25-ти. Мачовете ще се играят във формат 2 от 3 сета, а повече подробности може да намерите – на сайта на Интерактив тенис www.interactive-tennis.com.