Краля на клея е непобедим! След 3 години отново успех над Джокович

Рафаел Надал за първи път от три години не просто спечели сет срещу Новак Джокович, но го победи по безмилостен начин с 6:2, 6:4, за да се класира повече от убедително за финала на тенис турнира от сериите “Мастърс” в Мадрид.

За първи път в историята на Откритата ера двама майстори се изправят един срещу друг цели 50 пъти, като Матадора записа 24-ата си победа над Ноле, който остава с 26 успеха, виждайки и края на серията си от седем победи над испанеца (последно Надал бе побеждавал през август 2014-а).

Поради неубедителната форма на Джокович през 2017 година Надал бе подчертан фаворит преди сблъсъка и напълно оправда очакванията, като доминираше от първото до последното разиграване. Краля на клея постигна 14-а поредна победа на червени кортове този сезон и след триумфите на предишните два турнира, в които участва - “Мастърс”-а в Монте Карло и АТР500 в Барселона - сега отново ще спори за любимо отличие. Предишните му два успеха бяха безпрецедентни десети в турнирите, а сега той ще има възможността да спечели рекордна пета титла от Мадрид в деветото си участие на финал.
Кристиано Роналдо и Раул Гонсалес изгледаха на живо великия дуел. В другия полуфинал от 22:30 часа днес Доминик Тийм се изправя срещу Пабло Куевас, като и за двамата следващият мач ще е първи за титла от "Мастърс".
Джокович започна далеч по-сковано двубоя и заради свои грешки допусна да попадне в най-неудобната въможна позиция - пробив на нула за Надал още в първия гейм на мача. Матадора затвърди не без трудности, защото сърбинът поотпусна ракетата и се включи по-адекватно в дългите разигравания, но въпреки това изпусна инициативата от самото начало.
Проблемите му се задълбочиха съвсем при следващите подавания, защото очевидно сервисът му не бе на нужното ниво, а при по-дългите точки рядко успяваше да постави под напрежение Надал. Матадора от своя страна правеше невероятни уинъри в моментите, когато изглеждаше, че е притиснат на основната линия.
В същото време при сервисите си Надал много по-често изхвърляше Джокович от корта, а когато при 5:1 прати минаващ удар до мрежата демонстрира нагледно по изящен начин превъзходството си в още един компонент от играта. Ноле все пак спаси за първи път брейк-бол и успя да осъществи два апроуча, които го поне го избавиха от срама да загуби сета на свое подаване. Toва обаче забави само с няколко минутки неминуемото - 6:2 за Надал след 40 минути (двамата отделяха средно по 31 секунди за подготовка преди сервис, откъдето дойде и по-голямата продължителност на сета).
Джокович изглеждаше също толкова разпилян, колкото и в началото на първия сет, като продължи с непредизвиканите грешки за капак на така или иначе по-стабилната игра на Надал от основната линия. Сърбинът допусна отново пробив още при първото си подаване, после поведе с 15-30, но отново не можа да капитализира моментния си подем и все още очакваше първия си брейк-бол. Ноле за първи път предизвика някакви сериозни аплодисменти сред феновете в третия гейм, когато спечели подаването си на нула и намали на 2:1.
Увереността на сърбина се повиши буквално за няколко минути и той записа впечатляващ пробив в следващия гейм, за да изравни за първи път в мача при 2:2. Надал обаче направи няколко запомнящи се отигравания и върна светкавично пробива, не само за да си върне предимството в сета, но и за да приземи обнадеждения си съперник.
Следващите два сервис-гейма бяха спечелени на нула от Надал, с което той демонстрира, че е железен в това отношение и не мисли да изпуска инициативата. Джокович все пак взе подаването си и остана в мача, намалявайки на 5:4, но на следващо посрещане не предложи достатъчна съпротива, загуби брейк-бола и в крайна сметка трябваше да стисне ръката на далеч по-качествения тенисист в днешния полуфинал.