Хичо накара 20 000 да изтръпнат, празникът на Зенит се превърна в голям скандал (видео + галерия)

Над 20 000 фенове на Зенит видяха на живо победата над Урал с 2:0 в първия мач на тима на новопостроения "Санкт Петербург Арена". Двубоят трябваше да бъде истински празник, но вместо това ще се запомни със скандалите през второто полувреме. Гостите, за които титуляр беше българският национал Николай Димитров, получиха три червени картона и завършиха с 8 човека. Въпреки това, в добавеното време, при резултат 0:1 Хичо можеше да шокира всички на трибуните с изравнителен гол. Той напредна сам и влезе в наказателното поле, но Андрей Луньов спаси удара му.

Зенит стигна до трите точки с късни голове на Бранислав Иванович и Йоан Моло. Сърбинът откри резултата с глава в 86-ата минута, когато Урал вече беше с двама човека по-малко. Веднага след това Роман Емелянов последва изгонените по-рано Ерик Бикфалви и Роман Павлюченко, но Урал отказа да се предаде и организира атаката, завършила с удара на Николай Димитров. След като Луньов спаси, трима играчи на Зенит се озоваха сами срещу Николай Заболотний и резервата Моло вкара на празна врата за крайното 2:0.
Дебютната среща на новия стадион дойде в тежък момент за Зенит. В предишния кръг питерци загубиха с 1:2 голямото дерби срещу Спартак (Москва) и отпаднаха от битката за титлата. Дните на старши треньора Мирча Луческу изглеждат преброени, но феновете се надяват отборът да поне да измести ЦСКА (Москва) от второто място и да си гарантира участие в квалификациите на Шампионската лига.

Урал се преобрази под ръководството на Александър Тарханов и в първите 6 мача под негово ръководство спечели 15 точки - повече от всички други в Премиер лигата през пролетта. Бившият старши треньор на Славия пусна сред титулярите ветерана Роман Павлюченко, който действаше в предни позиции заедно с Владимир Илин, а Димитров и Чисамба Лунгу бяха външните халфове в схемата 4-4-2.
Още от първия съдийски сигнал на Алексей Есков футболистите на Зенит се хвърлиха в атаки. Тон даде Доменико Кришито с далечен удар в 4-ата минута, спасен от Николай Заболотний.  Капитанът Дани също беше много активен, но същото не може да се каже за Александър Кокорин, който за пореден път си навлече гнева на феновете с разсеяната си игра. В края на полувремето руският национал се контузи и вместо него се появи Олег Шатов, който е в конфликт с Луческу, но пък е сред големите любимци на привържениците.

В 10-та минута Заболотний реагира чудесно след изстрел на Дани, а постепенно гостите от Екатеринбург изнесоха играта далеч от наказателното си поле и показаха, че в добрите им резултати напоследък няма нищо случайно. Николай Димитров умело задържаше топката и направи няколко добри рейда по десния фланг. Павлюченко пък държеше нащрек централните защитници на Зенит и  не им позволяваше да се включват напред.
Въпреки усилията на Дани и Жулиано, домакините все по-трудно излизаха на стрелкови позиции. Показателен е фактът, че централният нападател Артьом Дзюба отправи удар чак в добавеното време на първата част, когато се освободи в наказателното поле, но прати топката в аут.

Зенит заигра на по-висока скорост веднага след почивката, но имаше късмет, че не допусна гол в 51-ата минута, когато Роман Емелянов уцели гредата. Луческу извади дефанзивния халф Артур Юсупов и пусна още един офанзивен футболист в лицето на Йоан Моло, с което атаките на домакините стнаха още по-опасни.
В 60-ата минута Ерик Бикфалви фаулира грубо Игор Смолников и логично получи втори жълт картон. Докато Есков показваше на румънеца пътя към съблекалните, Роман Павлюченко се нахвърли върху съдията с обидни думи и едва беше удържан от съотборниците си да не го удари. Естествено, бившият нападател на Спартак (Москва), Тотнъм и Локомотив (Москва) също видя червения цвят, което максимално утежни задачата на тима му да удържи нулевото равенство.

Зенит загради гостите и головите положения пред Заболотний следваха едно след друго. В 65-ата минута Жулиано шутира покрай вратата, а при следващата атака стражът на Урал попречи на Грегор Балажич да си вкара автогол, след което Дани от няколко метра направи по-трудното и стреля в гредата.
С двама човека по-малко, гостите бяха принудени изцяло да се бранят, но нито за миг в действията им нямаше паника. Питерци пък губеха търпение, а многото статични положения около наказателното поле на Урал не водеха до никакви опасности. В 83-ата минута Заболотний се размина с топката, но Луиш Нето не можа да я засече във вратата.

Три минути по-късно Кришито центрира от фаул, а Иванович изпревари Заболотний на близката греда и вкара историческия първи гол на новия стадион. Попадението предизвика нови разправии, защото гостите претендираха, че техният страж е бил изблъскан от сърбина. Емелянов и Дзюба си размениха остри реплики и получиха жълти картони, но за халфа на Урал той беше втори и това означаваше, че "оранжево-черните" ще завършат с 8 човека.
Реферът даде три допълнителни минути и във втората от тях Николай Димитров стигна до наказателното поле и шутира, но Луньов внимаваше и предотврати драматичната развръзка. Последва бърза контра, завършила с първия гол на французина Моло за Зенит.

Грандът от Санкт Петербург събра 46 точки - с една по-малко от ЦСКА, и е трети в класирането. Урал остана на 10-то място с актив от 29 точки.