Битката на двете столици определи: отново българин ще е шампион на Русия (видео + галерии)

Шампионски мач за Спартак (Москва)! След 16 години без титла, най-обичаният руски клуб е само на крачка от мечтания трофей. Отборът на Масимо Карера се наложи с 2:1 над Зенит в супердербито от 23-ия кръг в Премиер лигата и отказа питерци от амбициите им да преследват първото място. Спартак вече има аванс от 11 точки пред днешния си съперник и 10 пред действащия шампион ЦСКА (Москва), който вчера направи нулево равенство с Ростов.

Ивелин Попов се завърна сред титулярите на Спартак и се раздаде до краен предел в 70-те минути, прекарани на терена. По всичко личи, че той ще стане вторият българин, който става шампион на Русия, след Георги Миланов.Спартак (М) - Зенит 2:1
И днес герой за Спартак беше Куинси Промес. Холандското крило вкара първия и изработи втория гол за домакините, отбелязан от резервата Александър Самедов. За Зенит точен беше Артьом Дзюба, но тимът на Мирча Луческу не успя да избегне поражението и му остава да се бори с ЦСКА за второто място.

В дните преди сблъсъка стана ясно, че Спартак ще бъде без двамата си основни нападатели Зе Луиш и Луис Адриано. Това принуди Карера да постави на върха на атаката Промес, а по фланговете му помагаха Попов и Жано Ананидзе. Българинът беше предпочетен в титулярния състав пред Александър Самедов. В центъра на защитата пък започна новото попълнение Георгий Джикия. Спартак (М) - Зенит 2:1
Проблемите на Зенит бяха от друго естество. Отборът се тресеше от скандали между старши треньора Мирча Луческу и част от футболистите. Изненадващо обаче един от пренебрегваните - Игор Смолников, започна от първата минута, а Олег Шатов се появи в игра веднага след почивката. На вратата отново застана Андрей Луньов за сметка на Юрий Лодигин, а Александър Кокорин, Дани и Жулиано действаха зад тарана Артьом Дзюба, който и този път не пропусна да нажежи страстите с изказвания срещу хора от бившия си клуб.

Първите минути преминаха при леко надмощие на гостите, които разиграваха по-точно в средата на терена. В една ситуация Кокорин успя да напредне в наказателното поле, но беше блокиран и спечели само корнер. Много бързо спртаковци успяха да се отърсят от напрежението и първото доказателство дойде с мощен шут извън наказателното поле на Денис Глушаков, но Луньов бе на мястото си.Спартак (М) - Зенит 2:1
Домакините постепенно овладяха средата на терена, а Попов беше сред най-активните футболисти на терена. В 21-ата минута той се пребори за топката и постави началото на атаката, завършила с гол във вратата на Зенит. Голяма заслуга за попадението имаше и Глушаков, който с едно докосване намери Промес, а холандският национал с външен фалц прати топката в далечния ъгъл - 1:0.

Голът вдъхна огромна увереност на "червено-белите", които рязко вдигнаха оборотите в опит да решат всичко в своя полза още до почивката. В 30-ата минута Жано Ананидзе стреля технично, но право в ръцете на Луньов. В 32-ата Артур Юсупов отправи далечен удар, преминал над напречната греда и това беше единствената опасна атака на Зенит след попадението. Малко по-рано питерци претендираха за дузпа, след като Смолников центрира, а Дмитрий Комбаров докосна топката с ръка, но реферът Александър Егоров прецени, че бранителят не е имало как да се предпази.Спартак (М) - Зенит 2:1
Много колеблив в защитата на гостите беше Бранислав Иванович. Бившият ас на Челси допусна не една и две грешки, които можеха да струват скъпо на отбора му. При поредното лошо отиграване на сърбина Фернандо открадна топката, но подаде прекалено силно на спринтиращия към вратата Промес. В 44-ата минута Доменико Кришито блокира шут на Попов, а секунди по-късно родният национал центриран от корнер и отново Ташчъ се размина с гола.

Влизането на Шатов вместо разочаровалия Ернани внесе повече острота в атаките на Зенит през второто полувреме, но Спартак се защитаваше добре. След час игра Масимо Кариера също предприе рокада и за разлика от обикновено Ивелин Попов не бе първият заменен. Италианецът извади Ананидзе, за да пусне опитния Самедов и руският национал можеше да се разпише при първото си докосване до топката, но Луньов изби в корнер. Спартак (М) - Зенит 2:1
В 64-ата минута Дзюба засече центриране от фаул, но прати топката високо над вратата. В 66-ата обаче нападателят на Зенит изравни за радост на малката група фенове от Санкт Петербург. Кришито центрира, Джикия изпусна Дзюба, който при овладяването на топката си помогна с ръка, но това остана незабелязано от съдията и резултатът стана 1:1.

Спартаковци се активизираха веднага, явно осъзнали, че ако продължават да стоят дълбоко в половината си, не ги чака нищо добро. На няколко пъти грешки в защитата на Зенит не бяха използвани, но в 80-ата минута Промес се пребори с Луиш Нето и изведе в перфектна позиция Самедов, който технично преодоля Луньов и вдигна на крака публиката на "Откритие Арена".Спартак (М) - Зенит 2:1
До края контрите на московчани можеха да направят победата им и по-убедителна. Най-близо до гол беше Лоренсо Мелгарехо, но останал сам срещу Луньов, парагваецът реши да го прехвърля и изкара топката в аут.

Победата на Спартак е първа срещу питерци от 2013 година. Дзюба пък се разписа и в четвъртия си мач за Зенит срещу родния си клуб, но най-запомнящ се е крайният резултат, а той доближи максимално столичния гранд до мечтаната титла.