Монтана нанесе първа загуба на звездния Нефтохимик и взе финал №1 (видео)

Волейболният отбор на Монтана нанесе първа загуба на звездния тим на Нефтохимик 2010 (Бургас), след като спечели първия мач от финалния плейоф в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Петър Дочев прекъснаха серията от 18 поредни победи на бургазлии и измъкнаха драматична победа у дома с 3:2 (27:25, 23:25, 25:22, 23:25, 15:12) в първата среща от финала, играна тази вечер в пълната зала "Младост".

По този начин Монтана поведе с 1-0 победи във финалния плейоф. Играе се до 3 успеха от 5 мача. Втората среща между двата тима е утре (12 април) отново от 18,30 часа в Монтана.

Първия гейм на срещата започна напълно равностойно до 4:4, след което бургазлии поведоха с 6:4 след две атаки в аут на Минчо Минчев и Златко Кьосев от домакините. Последва ново равенство при 7:7 след аут на Жани Желязков. Първата техническа пауза, все пак, дойде при 8:7 за Нефтохимик след технично пускане на Желязков. Успешна блокада на Желязков и 9:7. Атака на Минчев и грешка на гостите за 9:9. Последва единичен блок на Николай Къртев - 10:9 за Монтана и тайм-аут за Петър Дочев. Нефтохимик веднага си върна преднината при 12:10 след сервис в аут на Иван Латунов и две бързи контри на Валентин Братоев и Николай Николов. Поредно равенство при 12:12 след атака на Минчев и грешка на Ники Николов. Второто техническо прекъсване също дойде при минимална преднина, но този път за домакините от Монтана - 16:15. Последва нова успешна контра на Минчо Минчев за 17:15. Играта продължи точка за точка до 23:21, след което бургазлии стигна до 23:23 след атака през центъра на Красимир Гайдарски и ас на разпределителя Георги Братоев. Последваха два миниобрата и спасени геймбола, за да се стигне до 25:25. В крайна сметка Монтана измъкна гейма с 27:25 след грешка от сервис на Вальо Братоев и ас на Иван Латунов.

В началото на втората част домакините от Монтана бързо поведе с 4:1 след блокада на Николай Къртев и две грешки на Мартин Пенев и Георги Братоев от Нефтохимик. Въпреки тайм-аута за Петър Дочев и бургазлии, разликата се запази до 8:5 след сервис в аут на Ники Николов. Веднага последва равенство при 8:8 след единичен блок на Жани Желязков и грешка в атака на Златко Кьосев. Играта продължи точка за точка до 12:11 за монтанчани, след което разликата нарасна до 14:11 след силен ас на Минчо Минчев и страхотна блокада на капитана Александър Симеонов. Последва ново равенство при 14:14 след блок-аут на Вальо Братоев и грешка на Симеонов. Второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за домакините след нова грешка от начален удар на Ники Николов. За пореден път двата тима продължиха точка за точка до 18:18, след което последваха грешка при мрежата на домакините и блокада на Ники Николов - 20:18 за Нефтохимик и тайм-аут за Даниел Пеев. Стигна се до равенство при 21:21 след бъркана топка на Георги Братоев. Бургазлии отново дръпнаха в резултата при 23:21 след успешна атака от втора линия на Жани Желязков и грешка на Минчо Минчев. Две силни атаки на Минчев и 23:23. Волейболистите на Нефтохимик успяха да затворят гейма в своя полза при 25:23 след грешка на домакините и ас на Ники Николов, с което изравниха на 1:1.

Третия гейм стартира по-добре за Монтана, които постепенно дръпнаха с 8:4 и 12:8. Нефтохимик успя да намали до 12:11 след силна атака на Жани Желязков и мощен ас на Ники Николов. Въпреки тайм-аута за Даниел Пеев, последва нов силен сервис на Ники Николов и отлична блокада на Стоян Самунев за 12:12. Равенството се запази до 14:14, след което домакините отново излязоха напред в резултата при 16:14 след технично пускане на Златко Кьосев и грешка на Жани Желязков. Последва много силен ас на Кьосев - 17:14 и прекъсване за Петър Дочев. Въпреки това, нова директна точка за Кьосев и 18:14. Блок-аут на Вальо Братоев и контра през центъра на Ники Николов за 18:16. Монтана веднага си възстанови преднината и дори я увеличи на 21:16 след атака на Симеон Александров и контра блок-аут на Минчо Минчев. След няколко отлични изяви на Вальо Братоев Нефтохимик намали пасива си до 23:21. Все пак, домакините спечелиха гейма с 25:22 след поредна успешна атака на Минчев, за да поведат с 2:1.

Четвъртата част започна отлично за Нефтохимик, които поведоха с 3:0 след две грешки на домакините и нов ас на Ники Николов. Разликата леко нарасна до 8:4 след успешна блокада на бургазлии. Двата тима продължиха равностойно до 12:8 след блок на Георги Братоев. Две грешки на Вальо Братоев - 12:10 и тайм-аут за Петър Дочев. Бургазлии си върнаха преднината при 15:11 след мощен ас и контра от втора линия на Вальо Братоев. Домакините от Монтана успяха да изравнят при 15:15 след единична блокада на Златко Кьосев, грешка при мрежата на гостите и ас на Александър Симеонов. Монтанчани дори дръпнаха с 16:15 след бърза контра през центъра на Николай Къртев. Нефтохимик си върна предимството при 18:17 след успешен блок на Ники Николов. Резултатът стана 21:19 след отлична блокада на Стоян Самунев. В крайна сметка момчетата на Петър Дочев спечелиха с 25:23 след мощна атака на Мартин Пенев и вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна малко по-добре за Нефтохимик, които поведоха с 4:2 след грешка при мрежата на домакините и отличен блок на Вальо Братоев. Последва равенство при 5:5 след грешка от сервис на Ники Николов и успешна блокада на Минчо Минчев. Монтана дори дръпнаха със 7:5 след силни атаки на Златко Кьосев и Минчо Минчев. Атака на Жани Желязков и грешка на Иван Латунов и 7:7. Размяната на полетата пък дойде минимална преднина за бургазлии - 8:7 след страхотен двоен блок на Вальо Братоев и Стоян Самунев. Монтанчани успяха да обърнат до 11:9 в своя полза след силни изяви на Александър Симеонов и Минчо Минчев. Монтана запазиха преднината си и спокойно спечелиха тайбрека с 15:12 след грешка на Георги Братоев, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за Монтана стана Минчо Минчев с 26 точки (1 блок, 3 аса и 44% ефективност в атака) за победата. Капитанът Александър Симеонов добави още 17 точки (3 блока, 3 аса, 29% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) за успеха. За бургазлии Жани Желязков заби 29 точки (3 блока и 52% ефективност в атака). Валентин Братоев реализира 17 точки (2 блока, 1 ас, 44% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за победа.

МОНТАНА - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 3:2 (27:25, 23:25, 25:22, 23:25, 15:12)
МОНТАНА: Любомир Агонцев 1, Минчо Минчев 26, Златко Кьосев 13, Александър Симеонов 17, Иван Латунов 7, Николай Къртев 11 - Добромир Иванов-либеро (Георги Михалев)
Старши-треньор: Даниел Пеев
НЕФТОХИМИК 2010: Георги Братоев 7, Жани Желязков 29, Валентин Братоев 17, Мартин Пенев 6, Николай Николов 15, Красимир Гайдарски 1 - Мартин Иванов-либеро (Георги Петров, Стоян Самунев 4)
Старши-треньор: Петър Дочев.

Статистика: Красимир Кънев (скаутмен на Нефтохимик 2010)