"Дрийм тиймът" на Нефтохимик изравни във финала след нова петгеймова драма (видео + снимки)

Звездният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) успя да изравни резултата във финалния плейоф във волейболната Суперлига на България. Воденият от треньора Петър Дочев тим се наложиха изключително трудно и драматично като гости над Монтана с 3:2 (21:25, 25:17, 21:25, 25:20, 15:8) в мач №2 от финала, игран тази вечер в пълната зала "Младост".

По този начин бургазлии изравниха резултата в финалния плейоф на 1-1 победи. Играе се до 3 успеха от 5 мача. Третата среща между двата тима е в събота (15 април) от 19,00 часа в зала "Младост" в Бургас.

Първия гейм на срещата започна малко по-добре за домакините от Монтана, които поведоха с 5:1 след две грешки в атака на Жани Желязков и контри на Минчо Минчев и Златко Кьосев. Въпреки тайм-аута за треньора на бургазлии Петър Дочев, последва нова атака в аут на Желязков и 6:1. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за Монтана след грешка от сервис на Николай Николов от гостите. Монтанчани запазиха предимството си до 12:8, но след това Нефтохимик съумя да изравни при 12:12 след няколко силни изяви на Жани Желязков, което накара наставникът на домакините Даниел Пеев да вземе прекъсване. Играта продължи точка за точка до 16:15 за Монтана след поредна успешна атака на Минчев. Последваха два поредни аса на разпределителя Любомир Агонцев и 18:15. Две атаки на Валентин Братоев и ас на брат му близнак Георги доведоха до равенство при 18:18. Равностойната игра продължи до 20:19 за монтанчани, след което бургазлии допуснаха две грешки и 22:19. Момчетата на Даниел Пеев запазиха преднината си и взеха гейма с 25:21 след грешка на Георги Братоев.

Втората част тръгна по-добре за Нефтохимик, които дръпнаха с 8:3 след пусната топка и ас на разпределителя Георги Братоев, грешка при мрежата на Николай Къртев и контра на Жани Желязков. Контра от втора линия на Вальо Братоев - 9:3 и тайм-аут за Даниел Пеев. Разликата нарасна до 12:4 след грешка на Любомир Агонцев, което накара Пеев да използва второто си прекъсване в гейма. Въпреки това, резултатът стана 14:4 след нова атака на Желязков и ас тип "чекмедже" на Вальо Братоев. Второто техническо прекъсване дойде при 16:6 за бургазлии след блок-аут на Желязков. Гостите от Нефтохимик запазиха предимството си до 20:12 след нова силна атака на Вальо Братоев, след което спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:17 след сервис в аут на Златко Кьосев и изравниха на 1:1.

Третия гейм стартира напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при точка аванс за Монтана - 8:7 след блок-аут на Александър Симеонов. Разликата набъбна до 11:8 след два поредни силни аса на Минчо Минчев, което принуди Петър Дочев да вземе тайм-аут. Независимо от това, последва атака в аут на Жани Желязков и 12:8. Постепенно Нефтохимик успя да намали изоставането си до 13:12 след атака на Вальо Братоев и ас на Ники Николов. За пореден път играта продължи точка за точка до 16:14 за домакините след успешен блок на Златко Кьосев. Преднината на Монтана леко нарасна до 18:15 след контра на Минчев. Независимо от усилията на бургазлии, разликата се запази до 20:17 след нова атака на Симеонов и грешка при мрежата на Ники Николов. В крайна сметка Монтана спечели гейма с 25:21 след грешка от сервис на Вальо Братоев и поведе с 2:1.

В началото на четвъртата част Нефтохимик поведе с 3:1 след ас на младия Георги Петров, който влезе като резерва в края на третия гейм, и контра на Жани Желязков. Разликата нарасна до 6:2 след отлична блокада на Вальо Братоев и силен ас на Ники Николов. Независимо от прекъсването за Даниел Пеев, преднината на бургазлии стана 8:2 след блок на Стоян Самунев и нова контра на Желязков. Двата тима продължиха равностойно, но все пак гостите леко увеличиха преднината си до 16:9. Последваха две атаки през центъра на Николай Къртев и контра на Александър Симеонов за 16:12. Бургазлии си възстановиха предимството при 19:13 след две поредни блокади на Вальо Братоев и Ники Николов. Волейболистите на Нефтохимик задържаха преднината си и спечелиха гейма с 25:20 след успешна атака на Георги Петров, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна малко по-добре за Нефтохимик, които поведоха с 4:1 след атака през центъра на Ники Николов последвана от блокади на Георги Братоев и Николов. Независимо от прекъсването за Даниел Пеев, размяната на полетата дойде при 8:3 за бургазлии след пореден ас на Георги Братоев. Контра на Жани Желязков и блок на Вальо Братоев и 10:3. Междувременно в игра за Монтана за пореден път се появи втория разпределител Делчо Раев. Нефтохимик продължи да диктува играта и спечели без проблеми тайбрека с 15:8 след бърза и мощна атака през центъра на Ники Николов, а с това и мача с 3:2.

Най-полезни за Нефтохимик станаха Валентин Братоев (3 блока, 1 ас, 60% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане) и Николай Николов (7 блока!!!, 4 аса и 69% ефективност в атака) с 22 и 20 точки за победата. За домакините от Монтана Минчо Минчев (2 аса и 38% ефективност в атака) и Златко Кьосев (1 блок, 50% ефективност в атака и 26% позитивно посрещане) завършиха с 16 и 14 точки.

МОНТАНА - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (25:21, 17:25, 25:21, 20:25, 8:15)

МОНТАНА: Любомир Агонцев 2, Минчо Минчев 16, Златко Кьосев 14, Александър Симеонов 9, Иван Латунов 10, Николай Къртев 10 - Добромир Иванов-либеро (Георги Михалев, Делчо Раев)
Старши-треньор: Даниел Пеев
НЕФТОХИМИК 2010: Георги Братоев 7, Жани Желязков 19, Валентин Братоев 22, Мартин Пенев 4, Николай Николов 20, Стоян Самунев 10 - Мартин Иванов-либеро (Георги Петров 4, Андрей Николов-либеро)
Старши-треньор: Петър Дочев.

Статистика: Красимир Кънев (скаутмен на Нефтохимик 2010)