Спартаковска комбинация препъна фатално Зенит (видео)

Шампионските амбиции на Зенит вече звучат абсурдно след поредната издънка на тима, воден от Мирча Луческу. Грандът от Санкт Петербург се провали у дома срещу Анжи - 1:1, като рискува още утре да изостане на 8 точки от лидера Спартак (Москва), а до края на сезона остават още 8 кръга.

Юношата на Сартак Павел Яковлев откри за гостите от Махачкала в средата на първото полувреме, а в началото на втората част Николас Ломбертс получи червен картон. Все пак, Зенит изравни с едно от редките попадения на Аалександър Кокорин, но това едва ли е зарадвало някой на "Петровский".
Зенит можеше да излезе напред още в 3-ата минута, но Давид Юрченко се намеси сигурно след изстрел на Артьом Дзюба. Дани беше следващият, който застраши вратата на гостите, но от удобна позиция прати топката в аут. Анжи отблъсна първоначалния натиск на питерци и при първата си по-опасна атака успя да поведе. В 21-ата минута Сергей Паршивлюк центрира от десния фланг към Яковлев и той не остави шансове на Андрей Луньов.

Любопитното е, че голът стана след комбинация между двама бивши футболисти на Спартак, които индиректно помогнаха на "червено-белите" да се доберат до жадуваната първа титла от 16 години.
Изоставащи в резултата, домакините трудно преодоляваха стабилната отбрана на Анжи и до почивката не създадоха нищо интересно пред Юрченко. В 41-ата минута Дзюба претендираше, че е бил фаулиран в наказателното поле от Магомед Мусалов, но реферът Алексей Сухой беше на друго мнение.

В 50-ата минута Зенит понесе нов тежък удар. Николас Ломбертс спъна откъсващия се Паршивлюк и получи директен червен картон. Луческу се принуди да смени Хави Гарсия, за да пусне още един защитник в лицето на Нето, но и с човек по-малко Зенит притискаше съперника.
Луньов изби шут на Дзюба в 63-ата минута, а в 73-ата Евгений Чернов центрира и Александър Кокорин се промъкна между двама бранители, за да изравни.

Веднага след гола Зенит сбърка в дефанзивен план и Арсен Хубулов получи време да си нагласи топката, но неговият фалцов изстрел мина на сантиметри от гредата. В добавеното време Анжи на два пъти пропусна още по-чисти положения. В единия случай Луньов изби със сетни сили, а след това Чернов попречи на Хубулов да се превърне в герой за гостите.
След днешното равенство Анжи е на 11-то място с 24 точки. Зенит е втори с актив от 43 пункта, но третият ЦСКА (Москва) е с 42 и мач по-малко.

В следващия кръг Анжи приема Криля Советов, а Зенит гостува на Спартак в Биткта на двете столици, след която всичко около спора за шампионската титла може да стане окончателно ясно.