Лион изхвърли Рома след драма на "Олимпико" (видео)

В един от най-вълнуващите мачове от осминафиналите в Лига Европа Рома победи Лион с 2:1, но отпадна от турнира след загубата с 2:4 в първия мач. "Вълците" имаха шансове да направят пълен обрат, но многото пропуски пред вратата на гостите ги лишиха от по-убедителен успех.

Муктар Диакаби откри за гостите от Франция в 16-ата минута, след като преди това футболистите на Рома пропиляха няколко добри възможности за гол. Още в следващата атака Кевин Строотман изравни, а в началото на второто полувреме автогол на Люка Тусар доближи "джалоросите" до мечтания резултат, но въпреки огромното си превъзходство, тимът на Лучано Спалети не съумя да нанесе решителен удар.
Спалети, който е под голямо напрежение след загубите от Наполи в Серия "А" и от Лацио в първия полуфинал за Купата на Италия, смени схемата и заложи на 3-4-2-1. Тримата в защита бяха Антонио Рюдигер, Костас Манолас и Федерико Фасио. Диего Пероти и Стефан Ел Шаарауи бяха на пейката, а зад тарана Един Джеко действаха Мохамед Салах и Раджа Наинголан. Бруно Перес и Марко Руи пък играеха по двата фланга.

За Лион не можеше да играе новата звезда на тима Мемфис Депай, който не е каротекиран за турнира. "Хлапетата" обаче имаха на разположение в предни позиции Александре Лаказет, подкрепян от Матийо Валбуена и Максуел Корне. В защитата пък личеше името на бившия защитник на Рома Мапу Янга-Мбива.
"Джалоросите" стартираха безкрайно мотивирани и можеха да поведат още в 36-ата секунда, но Диакаби пресече центрирането на Наинголан към непокрития Джеко. Още по-добра възможност се откри пред Рюдигер. Германският бранител овладя топката след изпълнение на корнер и с мощен шут разтресе гредата, а после стражът на Лион Антони Лопеш изби добавката с глава на Салах.

Рома продължи да атакува разнообразно и хубав пас на Бруно Перес изведе Салах зад защитата, но Лопеш излезе навреме и предотврати сигурен гол. Въпреки че до момента само се бранеха, гостите поведоха при първата интересна ситуация пред вратата на Алисон. Валбуена центрира от фаул, а Диакаби изпревари Манолас и с глава се разписа за 0:1.
Радостта на Лион трая съвсем кратко, защото по-малко от две минути след като инкасираха попадение, "вълците" възстановиха равенството. Голът падна след статично положение, изпълнено от Даниеле Де Роси, при което топката стигна до Строотман и холандският национал я насочи във вратата. Не след дълго реферът Виктор Касай подмина претенции на домакините за дузпа, а Антони Лопеш направи невероятно двойно спасяване след удари на Строотман отблизо.

В началото на втората част отново Антони Лопеш беше героят за Лион с важна намеса след удар с глава на Наинголан. Домакините атакуваха все по-яростно, а появата в игра на Ел Шаарауи веднага даде резултат. В 60-ата минута нападателят се пребори за топката в близост до аутлинията и центрира остро, а Тусар реагира със закъснение и си вкара автогол.

Фараона беше в центъра на събитията и малко по-късно, когато технично финтира съперник в наказателното поле, но ударът му мина покрай вратата. В средата на полувремето Лион организира много опасна контра, при която топката стигна до Корне, но той от чиста позиция я прати високо в аут.

В 83-ата минута стадионът стана на крака, защото в игра влезе и легендата Франческо Тоти. Интригата можеше да приключи секунди по-късно, но Алисон опази вратата си и съхрани надеждите на Рома. "Вълците" на няколко пъти създадоха напрежение в наказателното поле на Лион до края, а удар на Един Джеко с глава в добавеното време мина над гредата. Това беше и последният шанс за италианския тим, който отпадна най-вече заради слабото си второ полувреме във Франция.

РОМА - ЛИОН 2:1 (1:1)
0:1 М. Диакаби (16)
1:1 К. Строотман (18)
2:1 Л. Тузар (60) авт.