Барса нагласи таблото за дуела с ПСЖ - 5:0 (видео + галерия)

Шампионът на Испания Барселона се върна на върха в Примера след домакинска победа с 5:0 над Селта в битка от 26-ия кръг на Ла Лига. Лионел Меси (24 и 64), Неймар (40), Иван Ракитич (57) и Самюел Юмтити (61) зарадваха публиката на "Камп Ноу". "Лос блаугранас" загряха по най-добрия начин за предстоящата тежка схватка с Пари Сен Жермен в Шампионската лига. Люботпитното е, че през тази седмица Барса записа две убедителни победи у дома - с 6:1 и 5:0, като и двата резултата устройват "лос кулес" срещу френския колос от Париж.

Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар поведоха нападението на каталунския тим. Луис Енрике разчиташе на 4-3-3, вкарвайки Рафиня Алкантара на мястото на Андрес Иниеста. Джон Гуидети беше в центъра на галиската атака, подкрепян от Яго Аспас, Даниел Вас и Тео Бонгонда.

Барселона - Селта Каталунците наложи териториален превес с началото на двубоя. Гостите от "Балаидос" започнаха по-прибрано, изчаквайки своя съперник. "Лос кулес" разчитаха на постепенни акции без особена острота. В 14-ата минута Меси и Неймар си подадоха няколко пъти на висока скорост при атака през центъра, бразилецът заложи топката на Лео, който шутира рязко от 19 метра по земя - Серхио Алварес се справи.

Минута по-късно Луис Суарес изведе Неймар, който под ъгъл опита атрактивен прехвърлящ удар към далечната греда - неуспешно. В 19-ата "лос кулес" на два пъти уцелиха лявата греда на Серхио Алварес. Уругвайският нападател на каталунците беше изведен фронтално срещу вратата и сантиметри го разделиха от гол след ниско насочване. При добавката Меси също тресна гредата.

Барселона - Селта В 21-ата Самюел Юмтити не изчисти добре и подари топката на дузпата, откъдето Факундо Ронкалия не стреля точно - над гредата. В 23-ата Неймар поиска дузпа след спорно влизане на Уго Майо. Повторенията оставиха съмненията. Само минута по-късно домакините откриха резултата от абсолютно редовна ситуация. Меси пое топката малко зад центъра, преодоля Густаво Кабрал, стигна до дъгата, където излъга и друг бранирел преди да завърти топката към десния ъгъл на Алварес - 1:0. Топката влезе много близо до гредата и това не даде шансове на стража.

В 34-ата Рафиня беше изведен брилянтно по дясното крило, пропусна паса на далечната греда към Неймар, след това не пожела и да комбинира с Меси, а отправи слабичък нисък удар, който не затрудни Серхио Алварес. В 40-ата Меси се отличи с асистенция в свой стил: много тънък извеждащ пас към Неймар. Номер 11 копна технично топката от движение и буквално препарира вратаря на гостите - 2:0.

Барселона - Селта Барселонци стартираха втората част с офанзива към вратата на гостите от Виго. В 49-ата Сержи Роберто получи коридор към вратата на Алварес, но си поведе прекалено дълго и ударът му не се получи. Минута по-късно Меси изведе Жерард Пике, който свали на гърди, ала не намери пространство за шут. В 51-ата Неймар се подхлъзна, а можеше и да стреля, и да подава.

В 57-ата страничният съдия сякаш задряма и не видя явна засада на Иван Ракитич. Хърватинът получи пас от Рафиня и вкара между краката на вратаря. В 61-ата Жорди Алба намери Меси, а той центрира успоредно на голлинията и Юмтити успя да се разпише, изпреварвайки своя съперник. Три минути по-късно Меси нахлу свободно отдясно, финтира защитник и стреля ниско, хващайки вратаря в крачка - 5:0.

Барселона - Селта Тимът на Едуардо Берицо можеше да вкара почетно в 66-ата минута, но Дани Вас не намери очертанията на вратата от чиста позиция от 15 метра. В 76-ата Меси напредна към наказателното поле, търсеше с поглед Луис Суарес, но защитник успя да пресече паса. В 81-ата Луис Суарес отново не съумя да реализира, този път от малък ъгъл срещу вратаря. В 89-ата Меси застигна топката на голлинията и центрира към Денис Суарес, който не нанесе достатъчно точен удар с глава.

Така Барса отново измести Реал Мадрид от лидерската позиция, като "белите" имат мач по-малко именно със Селта. В сряда вечер каталунците ще скочат за чудо в Шампионската лига, след като загубиха с 0:4 първия мач от 1/8-финалите.