Защо европейската Суперлига вече е в ход

Защо европейската Суперлига вече е в ход

Грандовете на европейския клубен футбол са в процес на търсене на идиличен пейзаж за себе си, което минава през създаване на континентална Суперлига с избрани членове. Тя би сложила край на упадъка, от който страда според тях футболният продукт със ситуации като получилите се в последните няколко седмици в Ла Лига. Не че проблемът е единствено и само в испанския футбол, но е истина, че тамошното първенство е повече под светлината на прожекторите в сравнение с всички останали.

Двата тиранозавъра на Примера – Реал Мадрид и Барселона, мислят по много подобен начин по тази тема. Опитват да правят крачки за подобряване на положението на местно ниво, ала или не биват изслушвани, или директно биват отхвърлени от ръководителите на лигата. Търсят начин нещата да се подобрят, но насреща си не получават никакво разбиране.

Незачетеният чист гол на Барселона в гостуването срещу Бетис и отлагането на визитата на Реал Мадрид срещу Селта само 36 часа преди началото на двубоя по програма, без никакъв план да се изиграе с подсилване на сигурността или поне на друго място, биха тревогата у двата гранда.

ВСЕКИ СРЕЩУ ВСЕКИ

Крайъгълният камък на това ново лице на европейския клубен футбол, за което мислят президентът на Реал Мадрид Флорентино Перес и компания, минава твърдо през създаване на континентална Суперлига – идея, обикаляща кабинетите на най-големите клубове още от 1998 година. До момента тя все се сблъскваше с кръстосаните интереси на клубовете и ходовете на УЕФА, например създаването на ЕКА (Европейска клубна асоциация).

Клубовете не отписват варианта да останат под шапката на УЕФА, ала настояват за възможно най-бърза реакция от нейна страна, за да бъде даден старт на състезание във формата на баскетболната Евролига, където се играе на принципа „всеки срещу всеки”. Големият проблем за случването на това е, че тази панорама би донесла със себе си и упадък на вътрешните шампионати. Според някои обаче не е задължително да има такова развитие, като повечето евентуални участници не биха се отказали от битките и на двата фронта. Като лидери на проекта се сочат Реал Мадрид, Барселона, Байерн (Мюнхен) и Ювентус, към които в последните седмици се е присъединил и Пари Сен Жермен. Исторически имена като Манчестър Юнайтед и Ливърпул, които в последно време имат проблеми с класирането си за ШЛ, също логично са в кюпа.

УЕФА опита да укроти духовете сред клубовете от най-големите лиги миналото лято, когато направи жест с премахването на нуждата за последните от квотата им за Шампионската лига да минават през ситото на плейофите (сиреч 4-тите или 3-тите в последното издание на Топ 5 първенствата). Това ще влезе в сила от 2018-а и ще е в сила до 2021 година, но и то не се смята за достатъчна залъгалка от грандовете.

Професионалната футболна лига на Испания чрез своя президент Хавиер Тебас вече се противопостави твърдо на всякаква идея, която е дори и близка до Суперлига. И нито една лига не приема подобно развитие на нещата.

ХОДОВЕ В ТЪМНОТО

Задействаната операция никога не е излизала публично, но неофициално се твърди, че новото състезание може да бъде оформено от Барселона, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид и Севиля от Ла Лига; Манчестър Сити, Челси, Манчестър Юнайтед, Арсенал и Ливърпул от Премиър Лийг; Ювентус, Милан, Интер и Наполи от Серия А; Байерн (Мюнхен), Борусия (Дортмунд) и Байер (Леверкузен) от Бундеслигата; Олимпик Марсилия и Лион от Лига 1.

Друг вариант е Суперлига от 64 отбора, с 32 участника в груповата фаза на Шампионската лига и други 32 в Лига Европа. Остава да се уточни в какъв формат ще са срещите и дали ще се следват моделите с разпределение по групи на географски принцип, или според чисто футболното ниво. По-разширената идея е разделение на 4 групи по 16 отбора, като победителите се изправят едни срещу други.

Шампионската лига продава телевизионните си права срещу 1,5 милиарда евро срещу почти 7 милиарда за тези на задокеанската NFL. Пазарните проучвания, поръчани от европейските грандове, обаче показват, че от общо 2 милиарда спортни фенове по света 1,6 милиарда са почитатели на европейската версия на футбола срещу едва 150 милиона почитатели на северноамериканската. Затова и колосите на играта на Стария континент не могат да преглътнат спънките, които им правят УЕФА и местните футболни лиги, още повече когато последните не правят достатъчно за подобряване на качеството на продукта си.

Хосе Феликс Диас, „Марка”

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички