Барса почти рухна след огромен съдийски гаф (видео + галерия)

Барселона изигра много слаб мач при гостуването си на Бетис, но стигна до 1:1 с попадението на Луис Суарес в последната минута. Домакините бяха повели в 75-ата минута чрез Алекс Алегрия, а секунди по-късно съдиите не зачетоха чист автогол в полза на каталунците, след като не видяха как топката мина голлинията почти с метър. Изчистване на Аиса Манди обаче обърка реферите, а и в Испания все още не функционира технологията, която отчита спорните положения около голлинията. Отделно Неймар искаше дузпа за нарушение срещу него в същото положение.

Бетис - Барселона 1:1

С това реми "блаугранас" рискуват да изостанат още от Севиля и Реал Мадрид, чиито мачове са по-късно днес.

Бетис превъзхождаше своя опонент, като удари две греди при 0:0, а фантастичният днес Марк-Андре тер Стеген спаси при поне две ситуации, в които се оказваше сам срещу противников футболист. Гостите се разиграха чак след гола на домакините, като малко след непризнатото попадение отново бяха на косъм от гол, като пак Манди се намеси решаващо.

Иван Ракитич се завърна в стартовия състав на "блаугранас", като зае мястото на Хавиер Масчерано, който беше оставен сред резервите. В сравнение с последния мач на каталунците на пейката седнаха още Сержи Роберто, Жорди Алба, Самюел Юмтити, Андре Гомеш и Яспер Силесен, а вместо тях от първата минута на "Бенито Вийямарин" започнаха Люка Дин, Алейш Видал, Жереми Матийо, Арда Туран и Марк-Андре тер Стеген. Бетис заложи на постройка с двама нападатели в лицето на Рубен Кастро и Алекс Алегрия, които заедно имаха 10 гола от началото на шампионата.

Домакините се опитаха да затворят всички постъпи към вратата си с линия от петима защитници, а в същото време заложиха на висока преса с надеждата да провокират грешки в слабото звено на съперника - отбраната. Дори първата опасност беше на тяхна сметка, след като още във 2-ата минута Дани Себайос нанесе изстрел. Хубавото време и пълния до краен предел стадион още повече спомагаха за активна игра.

Пред Луис Суарес пък се отвори дебютната възможност за гостите в 6-ата минута, но той не уцели от няколко метра. Играчите в зелено-бяло отново застрашиха отбраната пред Тер Стеген с акция в 10-ата минута, при която неточно се оказа последното подаване. Секунди след това грешка на Дин изведе Рубен Кастро на чиста ситуация, но шутът му беше слаб.

В 15-ата минута Луис Суарес опита да сътвори шедьовър с изстрел от централната линия, но Адан не допусна грешка и овладя топката.

Изненадващо или не, но Бетис беше по-активният отбор в този етап от сблъсъка и в 19-ата минута Тер Стеген трябваше да се разтяга след коварен удар на Себайос, който се беше насочил към горния му ъгъл. Опасностите пред вратата на Барса продължиха, като неточни бяха Риза Дурмиши и пак Кастро. Така още до средата на първото полувреме момчетата на Виктор Санчес вече бяха отправили осем удара по посока на Тер Стеген.

Неймар спечели нарушение пред наказателното поле на домакините в 26-ата минута, но шутира в аут. Това обаче се оказа моментно разсейване от страна на Бетис. В 29-ата минута полетът на кълбото за пореден път изглеждаше притеснително опасно за гостите, но този път Жерард Пике парира с глава. В 34-ата минута късметът покри шампионите, когато след рикошет топката се озова на два метра пред голлинията, но нямаше кой да я насочи.

Отборът на Луис Енрике най-накрая показа класа чак в 38-ата минута, когато Неймар беше изведен сам срещу вратаря, но Адан спечели директния сблъсък, лишавайки гостите от гол. Минута по-късно страничният съдия неправилно вдигна засада на Ней, лишавайки каталунците от отлична ситуация за отбелязване.

В 43-ата минута се наложи на Пике да прави много грубо нарушение, за да спре атака двама на двама. За нарушението си бранителят получи жълт картон.

Второто полувреме започна по същия начин с доста рискована игра в защита на "блаугранас" и публиката предусещаше попадение. Минута след като извърши нарушение току пред наказателното си поле, Алейш Видал се включи напред и засече от въздуха, но кълбото профуча в аут.

Пак дойде ред на атаки пред Тер Стеген и в 56-ата минута германецът закова топката след нов изстрел, този път на Алекс Алегрия.

Луис Енрике се реши на смяна точно преди изтичането на първия час, когато Денис отстъпи мястото си на Гомеш. Секунди след това отличният до момента Тер Стеген почти направи фатална грешка в опита си да залъже Рубен Кастро, но за негово щастие топката не стигна до мрежата му. Това обаче се оказа единственото разсеяно действие на отличния днес вратар.

В 62-ата минута нервите на Ракитич не издържаха и той направи много остро влизане, за което много съдии са вадили червени картони, но пък това не го стори Алехандро Ернандес.

В 68-ата минута Лучо призова на пейката още Дин и посредствения Арда, а да оправят играта на Барса се появиха Алба и Сержи Роберто.

Стигна се и до 71-ата минута, когато Дани Себайос отправи мощен шут от около 30 метра, който се отби в напречната греда. В 74-ата минута и страничният стълб спаси каталунците, но нищо не можа да помогне в 75-ата минута, когато след корнер Алегрия откри резултата. Останаха обаче съмнения за нарушение срещу стража на Барса.

И тук вече настана още по-голяма драма, защото при последвалата атака в половината на Бетис се стигна до ситуация, при която топката бепе отклонена от футболист на домакините и премина голлинията, но Манди успя да я изрита.

Положенията вървяха едно след друго и футболистите на Барселона нямаха време да оспорят очевидното в случая. Малко след това същия този Манди пак се оказа последна преграда пред гола, но този път преди кълбото да премине линията.

Всичко за Барса можеше да приключи в 81-ата минута, когато Кастро се измъкна сам срещу Тер Стеген с над 20 метра преднина, но се забави и пак не съумя да преодолее вратаря.

Късметът помогна на гостите и в последната минута, когато футболист на Бетис сбърка при овладяването и Лионел Меси веднага изведе Суарес сам за 1:1.

Меси и компания ги очаква много тежка седмица, в която първо ще гостуват на Атлетико Мадрид за Купата на Испания, а след това ще приемат Атлетик Билбао.

Бетис пък е 13-и в класирането, на 10 точки от опасната зона.