Дупничанин спечели първия турнир за начинаещи "Лото" за 2017 година

Дончо Йоцов от Дупница спечели първия Вечерен тенис турнир „Лото“ категория ITL 125 за 2017 година. На финала на кортовете на тенис комплекс „Про спорт“ той победи софиянеца Васил Гергинов с 2:1 сета (4:1, 0:4 и 7:2 в третия тайбрек сет) и доказа, че пътуването отдалеч за всеки мач не пречи да се играе отлично.

Статистиката на Интерактив тенис предполагаше оспорвана среща между финалистите. И двамата участват в турнирите на ИТЛ от миналата година и нямат богат опит в печелене на точки на състезания. Преди финала Дончо имаше една титла в категория ITL 125 (в последния турнир „Лото“ за 2016 година), а Васил беше с два полуфинала в надпреварите за начинаещите на лигата. И двамата играят с лява ръка, имат ИТН рейтинг 9 и бяха с по 10 победи в турнирите на ИТЛ.

Срещата започна без разузнаване и на висока скорост, а Дончо реализира пробив още в първия гейм. След две къси топки във втория гейм аматьорът от Дупница затвърди пробива си, след което последваха няколко дълги разигравания и пет изравнявания на точките. В решаващия момент Васил успя да запази концентрация и със силни сервизи и дълбоки топки записа първи гейм в своя полза. Дончо отговори със стабилна игра и намали до минимум непредизвиканите си грешки. Спечели бърз гейм в своя полза, реализира нов пробив и взе сета с 4:1. Вторият сет стартира с дълъг гейм, в който Васил редуваше двойни грешки с отлични сервизи и атаки на мрежата. След като водеше играта през цялото време той успя да спечели подаването си. В следващия гейм Васил направи пробив в подаването на съперника, а след няколко неспасяеми удара над глава в третия гейм  качи резултата до 3:0. В четвъртия гейм софиянецът показа по-разнообразна игра и със силен сервиз спечели третия сет – 4:0. Третият тайбрек-сет започна с излизания и на двамата играчи на мрежата. След 2:2 Дончо осъществи първи минипробив, взе инициативата в свои ръце и стигна до 7:2 и победа в турнира.

"Финалът беше равностоен – каза шампионът Дончо Йоцов след награждаването. - Както и при последната ни среща, Васко оказа сериозна съпротива. Благодаря му за хубавия мач. Турнирите на Интерактив тенис ми доставят огромно удоволствие, а пътуването до София не ми тежи. Тук имам много нови контакти и се изправям срещу добри опоненти близки на моето ниво. Ще се радвам да науча нещо от тях, защото има играчи, които са много напреднали."
"Загубих мача, но съм доволен от представянето си – коментира финалистът Васил Гергинов. – Предишната ми среща с Дончо беше доста по-неравностойна в негова полза. Този път успях да изравня играта, но не ми достигна малко за победата. Следващият турнир в категория ITL 125 започва още утре и е на клей. Ще се постарая и там да направя няколко хубави мача."
Вечерните турнири на Интерактив тенис продължават със срещи в три категории: ITL 250 и 500 на кортовете на тенис клуб „Про спорт“ и първите мачове от Втория вечерен турнир „Лото“ категория ITL 125 на тенис клуб „Диана“. До 27 януари любителите на тениса могат да се запишат за Втория турнир „Лото“ категория ITL 250, а до 6 февруари може да заявят участие в мачовете от категория ITL 500. Регистрацията става на сайта на Интерактив тенис
, а за пръв път категория ITL 500 е отворена не само за любители, но и за бивши и настоящи професионални играчи.