Томова с победа на старта в Австралия, Костова, Шиникова и Сесил отпаднаха

Виктория Томова започна успешно участието си на Откритото първенство на Австралия. В дебюта си на първия турнир от Големия шлем тя победи Ивана Йорович от Сърбия с 6:3, 7:5 в среща от първия кръг на квалификациите. За Вики това беше първа победа за годината и тя й осигури 20 точки за световната ранглиста.

Томова можеше да се изправи срещу Изабелла Шиникова във втория кръг на пресявките, но българският сблъсък няма да се състои, тъй като Шиникова отстъпи с 3:6, 3:6 на Кироко Кувата от Япония. От самото начало японката доминираше и не остави много шансове на Изабелла, като я победи за малко повече от час.

Елица Костова , Сесил Каратанчева и Александрина Найденова също напуснаха надпреварата. Костова отстъпи на Вера Лапко от Беларус с 1:6, 7:5, 6:8, а Каратанчева загуби от рускинята Анна Блинкова с 3:6, 2:6. Сесил започна добре двубоя си, но отстъпи инициативата в средата на първия сет и съперничката й доминираше до края. В дебюта си на турнир от Големия шлем Найденова бе победена от корейката Су Жеон Жанг с 6:1, 6:1 за 55 минути. Александрина сякаш бе притеснена, направи 8 двойни грешки и завърши мача с 25 непредизвикани грешки.

Виктория Томова изигра отличен първи сет. След ранен пробив тя поведе с 3:1 и доминираше на корта. Вики играеше много стабилно от основната линия и допускаше много малко грешки. Тя за втори път спечели подаването на 19-годишната сръбкиня за 5:2. Йорович върна един от пробивите, но малко по-късно първият сет бе история след 6:3.

Втората част бе далеч по-равностойна, а пробивите се редяха един след друг. Томова успя да поведе с 4:2, но последваха три поредни гейма за съперничката й. Йорович имаше възможност да сервира за втория сет, но тогава последва отговорът на Вики, която успя да върне пробива и да изравни за 5:5. Това й даде предимство и софиянката малко по-късно стигна до крайния успех в мача след 1 час и 41 минути игра.

Костова, която бе поставена под номер 16 в квалификациите, отстъпи на Вера Лапко от Беларус с 1:6, 7:5, 6:8 след битка, продължила 2 часа и 31 минути. Българката, която е 133-а в световната ранглиста, отстъпваше в първия сет и спечели само един гейм в него. Тя обаче доминираше във втората част и на два пъти повеждаше - първо с 2:0, а след това с 5:2. Тенисистката от Беларус обаче успя да изравни за 5:5 преди Елица да постигне нов пробив и да стигне до 7:5.

В третия сет Костова изоставаше с 1:4 и с 3:5, но успя да се върне в мача и се стигна до 6:6. Лапко, която се опитваше да контролира събитията на корта и да завършва разиграванията, стигна до няколко печеливши удара в точния момент и до крайния успех след 8:6 в третия сет.