Наполи е зимен шампион, Тонев не игра срещу лидера в Серия "А" (видео)

Наполи се наложи с 1:0 над Кротоне в първа среща от 19-ия кръг на Серия "А" и ще посрещне 2018 година като водач в класирането на Серия "А".  Единствения гол вкара Марек Хамшик в 17-ата минута. Александър Тонев пък така и не се появи в игра за домакините, които имаха своите шансове да стигнат до точката през второто полувреме.

Наполи не е в най-добрата си форма, но в предишните два кръга постигна победи срещу Торино и Сампдория. На фланелките на футболистите на Маурицио Сари имаше специални нашивки в чест на постижението на капитана Марек Хамшик, който преди седмица отбеляза 116-ия си гол за неаполитанци и се превърна в голмайстор №1 в историята на клуба, измествайки легендарния Диего Армандо Марадона.

Хамшик беше титуляр в средата на терена за "небесносините", заедно с Алан Маркес и Жоржиньо. Атаката традиционно се предвождаше от Хосе Кайехон, Лоренцо Инсиние и Дрис Мертенс.  Заради наказанието на  Марио Руи сред стартовите 11 се появи ветеранът Кристиан Маджо. Той действаше в дясната зона на защитата, а отляво бе Елсейд Хисай.
Отсъстващи заради контузии бяха Фаузи Гулам и Аркадиуш Милик.
Кротоне спечели само един от предишните си 6 мача и се смъкна в зоната на изпадащите. Единствената победа на "акулите" под ръководството на новия наставник Валтер Дзенга дойде при домакинството на Киево (1:0) в средата на месеца, но тя беше последвана от тежка загуба с 0:4 от Лацио.
Домакините бяха без наказания Арлинд Айети и контузените Даниел Павлович, Мариано Иско, Андреа Налини и Марко Туминело. Дзенга заложи в предни позиции на Марчело Трота, Анте Будимир и Адриан Стоян, но тази схема сериозно отслаби халфовата линия на Кротоне и Наполи наложи тотална доминация.
Двубоят започна с натиск на гостите от самото начало. Те пресираха съперника още в неговата половина и с лекота отнемаха топката, а защитата на Кротоне нямаше отговор за скоростните комбинации на футболистите в небесносиньо. Първата сериозна опасност дойде след взаимодействие между Инсиние и Хамшик, но ударът на словака беше избит в корнер.
Домакините не си взеха поука и при следващия си опит Хамшик беше безпощаден. Капитанът размени пасове с Жоржиньо и Алан Маркес, след което изстрелът му изненада вратаря Алекс Кордас - 0:1. Това беше 117-и гол на Хамшик за Наполи, с който той продължи серията си, разписвайки се в трети пореден мач.
Секунди по-късно тимът на Сари можеше да нанесе втори удар по съперника, но Мертенс не се възползва максимално от грешката на Стефан Симич. Инсиние също имаше шанс да отбележи преди почивката, но Кордас изби в корнер. В края на полувремето Мертенс пропусна добра възможност от фаул около границата на наказателното поле.
Кротоне нито в един момент не показа, че има съпротивителни сили и само се бранеше. На почивката Дзенга смени Симич с Марио Сампиризи, който внесе известна стабилност в дефанзивния вал на домакините. Те видимо се активизираха в първите минути на втората част, а силен удар на Стоян мина в близост до гредата и изправи на крака феновете на "Ецио Шида".
"Акулите" усетиха, че трудно ще надиграят защитниците на Наполи и решиха да търсят гола с индивидуални пробиви и далечни удари. Хосе Рейна пък се опита да им помогне, като подари топката на Трота, но после сам поправи грешката си. В 63-ата минута Инсиние в характерния си стил стреля фалцово по диагонала, но топката "кацна" върху напречната греда. Атаката на неаполитанци продължи и Кайехон шутира силно, но Кордас беше на точното място и спаси.
В последните минути гостите контролираха двубоя, но в самия край на добавеното време изтръпнаха. Федерико Чекерини падна в наказателното поле след контакт с Маджо и всички от Кротоне погледнаха с надежда към съдията Маурицио Мариани, но той правилно прецени, че дузпа няма.
Наполи завърши календарната година без нито една загуба като гост в Серия "А". Тимът спечели общо 31 победи и вкара 96 гола. Преди утрешните двубои от кръга южняците имат аванс от 4 точки пред шампиона Ювентус, а Кротоне остана на 18-ото място с едва 15 точки.