Очаквайте в 15:00 Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Седма степен по скалата на Ливърпул разлюля Словения (видео + галерия)

Ливърпул си изля гнева от неособено добрите резултати в последно време над клетия Марибор и разгроми словенския тим със 7:0 в двубой от група "Е" на Шампионската лига. Това е изравнен рекорд за най-убедителна победа в историята на турнира. Със същия резултат Шахтьор (Донецк) разби БАТЕ Борисов през 2014 година, а през 2010-а Олимпик Марсилия вкара 7 безответни гола на Жилина.

Всичко в мача стана ясно още до средата на първото полувреме, когато Ливърпул вече водеше с 3:0 с голове на Роберто Фирмино, Филипе Коутиньо и Мохамед Салах. Египтянинът добави още едно попадение преди почивката, а след нея Фирмино, Алекс Окслейд-Чембърлейн и Тренд Александър-Арнолд довършиха наказателната акция.

Юрген Клоп направи три промени в сравнение със състава, който излезе срещу Манчестър Юнайтед през уикенда. Джеймс Милнър замени капитана Джордан Хендерсън в средата на терена, Александър-Арнолд започна като десен бек вместо Джо Гомес, а Симон Миньоле отстъпи мястото си под рамката на Лорис Кариус. Атакуващото трио на мърсисайдци се състоеше от Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Филипе Коутиньо, а Даниел Стъридж отново бе сред резервите. В центъра на защитата Клоп заложи на Деян Ловрен и Жоел Матип.
Старши треньорът на Марибор Дарко Миланич беше зарадван от новината, че ветеранът Марко Шулер вече е напълно възстановен и го пусна сред титулярите. Малко неочаквана бе появата в състава на Мартин Крамарич, докато атаката отново се водеше от клубната легенда Тавареш. Контузия на една от последните тренировки извади от сметките младия нападател Лука Захович - син на бившия словенски национал Златко Захович.
9 Марибор - Ливърпул
Ливърпул беше в серия от 7 мача без победа в групите на ШЛ, освен това спечели само едно от последните си 13 гостувания в евротурнирите - срещу Рубин в Лига Европа преди два сезона.
Марибор се гордееше със силното си представяне у дома. "Виолетовите" бяха загубили само един от предишните си 11 мача в Европа на свой терен, но пък и имаха само една победа срещу съперник от Англия от 8 опита.
Гостите бяха решени да покажат, че дори и без Садио Мане могат да бележат много голове и до почивката пред вратата на Ясмин Ханданович се изви истинска вихрушка, а той трябва да е доволен, че допусна само 4 попадения. В 4-ата минута Салах проби на скорост и поднесе топката на Фирмино, който отблизо откри резултата. В 7-ата Ханданович изби опасен удар на Милнър, но малко по-късно братовчедът на Самир Ханданович капитулира за втори път. Центрирането бе на Милнър, а Коутиньо майсторски удвои преднината на Ливърпул. По този начин бразилецът се превърна в първия футболист на "червените" с голове в 4 поредни гостувания от 2014 година, когато същото стори Стивън Джерард.
Веднага след втория гол последва пропуск на Фирмино, но защитата на Марибор бе толкова дезорганизирана, че не след дълго се стигна до още едно попадение за Ливърпул, което окончателно лиши двубоя от интрига. Центрирането от десния фланг беше на Фирмино, а Салах заби топката в мрежата на домакините.
В 28-ата минута Марибор най-после сътвори нещо интересно в офанзивен план, но Кариус се справи с удара на Вилер. Ливърпул видимо намали темпото, но въпреки това вкара нов гол в края на полувремето. Алберто Морено напредна и прати топката в наказателното поле, където Салах изпревари съотборника си Фирмино и покачи на 4:0.
Второто полувреме не бе по-лесно за словенците. В 54-ата минута Коутиньо центрира от фаул и Фирмино се разписа за втори път. Марибор някак задържа този резултат почти до края на мача, но отборът на Миланич рухна в заключителните минути и инкасира още две попадения. Влезлият като резерва Стъридж асистира на Окслейд-Чембърлейн за 6:0, а точка на спора постави Александър-Арнолд в добавеното време след пас на Коутиньо.
Това е най-голямата победа като гост за Ливърпул в евротурнирите и най-убедителният резултат на чужд терен за английски отбор в Шампионската лига.
Ливърпул и Спартак (Москва) водят в групата с по 5 точки, Севиля има 4, а Марибор е последен с 1 точка.