Гледай на живо

Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

Как обективно да гледаме мача на Кубрат Пулев с Антъни Джошуа?

Как обективно да гледаме мача на Кубрат Пулев с Антъни Джошуа?

Кубрат Пулев се изправя срещу Антъни Джошуа на 28 октомври пред над 70 хиляди зрители на стадион „Принсипалити“ в Кардиф в опит да отнеме на британеца световните титли в тежка категория на Международната боксова федерация (IBF) и Световната боксова асоциация (WBA).

Как може Кубрат Пулев (а и който и да е боксьор) да бъде победител срещу Джошуа (или който и да е боксьор)? Колко съдии присъстват на боксов мач и каква е работата им? Как се определя крайният победител в даден сблъсък?

В бокса има два (реално три) начина да се постигне успех – чрез нокаут (също технически нокаут) или чрез съдийско решение. Всеки от изброените методи си има определени специфики, които всеки фен трябва да знае, преди да наблюдава Кобрата – Джошуа или друг дуел на ринга.

Пресконференция на Антъни Джошуа и Кубрат Пулев в Кардиф@@@

Какви критерии следват съдиите, за да определят крайният победител в мача?

Всеки боксов мач е под наблюдение на трима съдии в три различни страни около ринга. Този на ринга се нарича рефер и неговите функции са да контролира хода на мача, да отброява времето при нокдаун, да разтървава боксьорите при клинч и да внимава за фаулове. Съдиите около ринга трябва да следят развитието на битката, за да определят победителя във всеки отделен рунд и накрая да сметнат общия брой точки, според който ще стане ясен крайният изход.

Тримата съдии на ринга отсъждат точките на базата на четири критерия:

Ефективна агресивност

В бокса често срещан е изразът, че агресивният боец обикновено печели. Този, който опитва да нанесе повече удари на съперника. „Ефективна“ е тази агресивност при която, например, Кобрата се опитва не просто да тормози постоянно Джошуа, но и му нанася много по-голям брой удари, отколкото понася. Агресивност, която е подплатена с по-голям брой нанесени удари, с повече опити за нанасяне на удари (дори да са неуспешни опити или блокирани удари) и с очевидна инициативност в двубоя на един боксьор.

Кубрат Пулев - Кевин Джонсън@@@

Защита

Противоположност на първи критерий. Колкото и впечатляващ да е стремежът да искаш да нанасяш повече удари, то в бокса се цени и майсторството на защитата. Когато парираш нанасяните ти удари, ти не си наранен. Когато се движиш така, че да омаловажиш силата на нанасяните ти удари, ти обезценяваш атаката на съперника. За попадение не се брои, когато (например) Джошуа прави комбинации ляв-десен прав, но те попадат в ръкавиците на Кобрата, или пък в рамото му. Отчита се защитата на българина, което е ценно качество, стига той да не бяга откровено по ринга в стремеж да избегне конфронтация и контакт.

Кубрат Пулев - Кевин Джонсън@@@

Господство на ринга

Господар на ринга е този боксьор, който с движението си контролира позициите на двамата съперници във всяка секунда от рунда. В зависимост дали прави движение наляво или надясно, напред или назад, Кубрат Пулев може да притиска Джошуа до въжетата или в някой ъгъл, без дори да замахва за удар. Една офанзивна комбинация е по-ефективна, когато опонентът е близо до въжетата, отколкото в средата на ринга. В този смисъл при защитата също има голямо значение дали (например) Джошуа ще блокира удари на Кобрата, докато е в ъгъла на ринга или в средата му. Който дава тон на позиционирането на боксьорите, той е господар на ринга, защото това е предимство, което се печели с тактическо движение на краката. А независимо какво си мислите, боксът е основно движение на краката.

Кубрат Пулев - Кевин Джонсън@@@

Чисти удари

Кубрат Пулев - Кевин Джонсън@@@Това е най-специфичният сегмент от съдийството, защото е най-трудно да се определи кога даден удар е чист. Това е отсяването между ефективната агресивност и добрата защита, защото може да отчетеш попадение с ляв прав върху тялото на съперника, но резултатът да е коренно различен: ако левият ти прав попадне в ръкавиците, не си нанесъл никакво поражение; ако левият ти прав попадне в главата, но е блокиран преди това или съперникът се е изнесъл назад в последния момент, това омаловажава офанзивата; ако обаче левият ти прав попадне чисто в главата на съперника и той го „поеме“ с цялата му мощ, тогава си изковал предимство. Задачата на съдиите е да определят в реално време колко и кои удари са попаднали чисто в целта, като преценяват кои са по-тежки и по-значими. Телевизионните повторения помагат на зрителите в това начинание, но съдиите трябва да могат да го правят на момента.

Как изглежда краен резултат по точки от един боксов мач?

10-9 е най-често срещаният резултат в раден рунд, когато съдията отсъжда по споменатите по-горе четири критерия. Водейки се по тях, когато съдията реши, че (например) Кубрат Пулев печели рунда, отсъжда с 10-9 в негова полза. Ако Кобрата прати Джошуа в нокдаун в определен рунд, резултатът по правило става 10-8. Ако има два нокдауна в един рунд, резултатът е 10-7 и т.н. В някои редки случаи може да се отсъди 10-8 дори без нокдаун, когато има подчертано офанзивно предимство на един от двамата боксьори. Точките от 12-те рунда се събират и се получава крайното съдийско решение – от рода на 115-113, 118-110 или максималното възможно 120-108 (при положение че няма нокдауни в мача).

Ето най-важните термини и ситуации, от които зависи крайният изход от мач:

Нокдаун

Да, сигурно знаете какво е нокдаун, дори да не гледате постоянно бокс. Звучи елементарно. Например, Пулев удря толкова силно Джошуа, че го поваля на земята. Но знаете ли специфичните разлики между нокдаун и нокаут и кое положение се определя за нокаут? Четете внимателно, като за по-лесно използваме пример с Кобрата и Джошуа.

Джошуа е новият боксов крал в тежка категория@@@

Кобрата удря Джошуа с десен прав и англичанинът пада на земята. „Земята“ в случая е рингът и когато боксьор падне на ринга, е в нокдаун. Съответно първата му задача е да се изправи по най-бързия възможен начин, докато реферът играе важна роля. Първо арбитърът посочва на агресора (Кобрата) да се насочи към противоположния по диагонал ъгъл и да остане там, докато не спре броенето. Реферът започва да брои от 1 до 10 (с такова темпо, че всяка следваща цифра да е секунда по-късно обявена от предишната, за да се измери време от максимум 10 секунди) от момента, в който Джошуа е паднал на ринга.

Ако англичанинът се изправи, например, на седмата секунда, реферът завършва броенето до 10. След това хваща ръкавиците на Джошуа, допира ги една до друга и го пита: „Добре ли си? Можеш ли да продължиш?“ В някои тягостни случаи реферите питат дори: „Искаш ли да продължиш?"

Джошуа е новият боксов крал в тежка категория@@@

Обикновено боксьорите отговарят положително, защото искат да продължат да се борят и да обърнат негативния развой на събитията. В миналото е имало правило, че при три нокдауна мачът се прекратява, но вече не е така и даден боксьор може да прати неограничен брой пъти съперника си „на земята“.

За нокдаун обаче не се смята положение, при което боксьор просто е загубил равновесие и това е била причината да падне на ринга, а не удар на съперника. Това е решение на рефера на ринга, който трябва ясно да посочи с размахване на ръце, че не става дума за попадение. Също така за нокдаун се смята всяко действие, при което потърпевшият боксьор докосне ринга с ръкавицата си. Т.е. няма нужда Джошуа да падне по гръб след удар на Кобрата, достатъчно е само да се зашемети и да се предпази от падане с ръкавицата си, за да се отчете нокдаун. Ако коляното докосне ринга, също се счита за нокдаун, просто не толкова разтърсващ.

Джошуа е новият боксов крал в тежка категория@@@

Нокаут

Нокаутът е или директен, или технически. Ако съдията отброи до 10 след падане на боксьора на ринга и същият не убеди арбитъра, че е адекватен след 10 секунди, следва да се отсъди нокаут. Ако падналият изобщо не се изправи след 10 секунди, също следва нокаут, а понякога при по-тежки поражения не се стига до 10-ата секунда, за да стане ясно, че мачът е приключил.

Техническият нокаут обаче е по-различна материя – това е моментът, в който реферът на ринга решава да прекати мача, за да предпази даден боксьор, който е понесъл много голям брой удари към този момент и не изглежда сякаш има съпротивителни сили. Понякога от ъгъла на боксьора хвърлят бяла кърпа по ринга и изразяват желание да прекратят мача, за да не се стигне до тежки контузии – това също е технически нокаут. Понякога просто реферът преценява, че битката не е равностойна и спестява на губещия боец още по-голям побой.

Джошуа е новият боксов крал в тежка категория@@@

В такива случаи се получават полемики дали арбитърът е бил прав, защото понякога може да изглежда, че мачът може да продължи. Но основното правило в бокса е „пазете се във всеки един момент“ и когато битката заприлича повече на побой, отколкото на дуел, реферът се намесва и я прекратява с технически нокаут – както беше при победата на Джошуа над Владимир Кличко.

Реферът на ринга често предупреждава в паузата между рундовете даден боксьор, че трябва да бъде по-активен и да опита да се противопоставя на съперника, в противен случай ще загуби с технически нокаут, защото просто е прекалено пасивен и застрашава собственото си здраве.

Флойд Мейуедър спечели Битката на годината, след като победи с технически нокаут Конър Макгрегър в 10-ия рунд@@@

Това са елементите на един боксов дуел, които определят крайния резултат според мнението на съдиите. Противоречия винаги се създават покрай съдийското решение, като всеки фен може сам за себе си да прецени на базата на тези критерии кой боксьор е победител, но неговото мнение може да се различава от това на официалните лица, както е във всеки спорт с решаваща съдийска роля.

Последвайте каналите ни в:

Още от Бойни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти