Полша също отива в Русия след епичен финал (видео)

Двукратният бронзов медалист от световни финали Полша ще участва на осмия си Мондиал - този в Русия през идното лято, след като успя да спечели квалификационната си група. Това стана факт след драматичен домакински триумф с 4:2 над Черна гора в последната среща от кампанията в Група “E”.

Дания пък финишира втори и ще играе на бараж.

Домакините от Полша се нуждаеха само от точка, за да сграбчат билета за Москва и поне в началото подходиха отговорно, като реализираха два гола още до 16-ата минута чрез Кжищоф Мачински и Камил Гросицки. След това като че ли всичко беше решено и двубоят привидно се доиграваше. От нищото обаче гостите успяха да изравнят в рамките на пет минути чрез Стефан Мугоша (78) и Жарко Томашевич (83) и изведнъж цяла Полша изтръпна, още повече че по същото време Дания водеше на Румъния.
И както обикновено се случва, в ролята на спасител се появи Роберт Левандовски - незабележим до този момент - наказвайки груба грешка на защитата на съперника за 3:2 в 85-ата минута. Веднага след това гостите си забиха и автогол чрез Филип Стойкович за крайното 4:2.
Междувременно датчаните изгубиха преднината си срещу Румъния и срещата завърши 1:1, с което “дружина полска” завърши с 5 точки преднина на върха.
С поредното си попадение пък Левандовски пак дръпна на Кристиано Роналдо в спора за най-много отбелязани голове в рамките на един квалификационен цикъл. В момента нападателят на Байерн (Мюнхен) е с 16, докато португалецът е с един по-малко, но пък и на него му остава още една среща.
До днес Черна гора имаше само теоритични шансове за втората позиция, включващи победа във Варшава и загуба на Дания, като това трябваше да бъде съпроводено и с доста попадения, за да се подобри головата разлика. Многото условности обаче, както и отсъствието на контузения лидер Стеван Йоветич, доведоха до скованост сред футболисти. Дълго след мощния старт на “дружина полска” черногорците не успяваха да се съвземат. Едва в края те показаха желание и върнаха интригата, но в крайна сметка това се оказа недостатъчно.
В третия двубой от групата Казахстан и Армения направиха 1:1.

ПОЛША - ЧЕРНА ГОРА 4:2

1:0 Мачински (6)
2:0 Гросицки (16)
2:1 Мугоша (78)
2:2 Томашевич (83)
3:2 Левандовски (85)
4:2 Стойкович (87-автогол)