Изненадата е факт! Словения разплака Полша насред Краков

Националният волейболен отбор на Словения поднесе може би най-голямата изненада на Европейското първенство в Полша. Словенците, които са действащите вицешампиони на Европа, буквално разплакаха домакините от "Дружина полска", след като ги биха категорично с 3:0 (25:21, 25:21, 25:19) в мач от плейофите на шампионата, игран тази вечер пред близо 9000 зрители в зала "Таурон Арена" в Краков.

Така Словения отново спря световните шампиони от Полша на Европейско първенство, след като през 2015-а ги победи на 1/4-финалите в София. По този начин момчетата на сръбския треньор Слободан Ковач ще продължат да мечтаят за повторение на постижението си от преди две години, след като се класираха за 1/4-финалите на турнира. Там Словения ще спори за място на полуфиналите срещу Русия. Двата тима бяха заедно в предварителна Група С, като преди 4 дена "Сборная" се наложи много трудно над словенските волейболисти с 3:0. Четвъртфиналната среща между Словения и Русия е утре (31 август) от 21,30 часа българско време в Краков.

След равностойното начало на първия гейм Полша успя да поведе с 9:6 благодарение на Бартош Курек. Постепенно словенците изравниха при 13:13 и дори излязоха на напред в резултата при 15:14 след силни изяви на Митя Гаспарини. "Дружина полска" си върна предимството при 21:20 след атака на Лукаш Качмарек. Въпреки всички положени усилия до този момент, Словения взе гейма с 25:21 след нова атака на Гаспарини. Словенските волейболисти продължиха да играят много добре, особено на блокада, като дръпнаха и във втората част с 12:9. Постепенно домакините стигнаха до равенство при 15:15 благодарение на Бартломией Лемански и Михал Кубяк, но след това капитанът на Словения Тине Урнаут отново изведе своя тим напред при 20:16. Разликата се оказа прекалено голяма за стопяване и вицешампионите от 2015-а поведоха с 2:0 след ново 25:21 след поредна атака на Урнаут. В началото на третия гейм Полша поведе със 7:5 след страхотен ас на Качмарек, но почти веднага допусна равенство при 8:8. Словенците успяха да поведат при 13:11 след атака на Ян Козамерник и ас на Ален Пайенк. Разликата продължи да расте до 16:11 и 21:14, което бе края на полската мечта. Словения спечели спокойно с 25:19 след успешна атака на Пайенк, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за словенския тим станаха Ален Пайенк (

6 блока!!!

и 1 ас) и Ален Шкет (2 аса, 73% ефективност в атака и 63% позитивно посрещане) с по 13 точки за победата. За "Дружина полска" резервата Лукаш Качмарек се отчете с едва 9 точки.

ПОЛША - СЛОВЕНИЯ 0:3 (21:25, 21:25, 19:25)