Италия се справи с Турция, на 1/4-финал срещу Белгия (видео)

Олимпийският волейболен вицешампион Италия се класира за 1/4-финалите на Европейското първенство в Полша. Момчетата на селекционера Джанлоренцо Бленджини се наложиха над Турция с 3:0 (25:16, 25:17, 31:29) в мач от плейофите на шампионата, игран тази вечер пред над 3000 зрители в зала "Сподек" в Катовице.

Така "Скуадра адзура" успя да стигне до 1/4-финалите на турнира. Там Италия очаква една от приятните изненади на Евроволей 2017 до момента - отборът на Белгия, който спечели първото място в Група D. Четвъртфиналната среща е утре (31 август) от 21,30 часа българско време отново в Катовице. Турция пък отпада от шампионата на Стария континент, като ще раздели 9/12-о място в крайното класиране, но след едно достойно представяне.

Олимпийските вицешампиони от Италия имаха пълно превъзходство в първите два гейма. В първата част италианците поведоха с 8:5, а след това увеличиха преднината си до 17:10 след два поредни аса на разпределителя Симоне Джианели. Това прекърши Турция и "Скуадра адзура" спокойно стигна до 25:16 след ас на Даниеле Мацоне. Турците водеха само с точка преднина на първото и второто техническо прекъсване във втория гейм, но след това Италия направи серия от 9 безответни точки благодарение на сервисите на Мацоне, за да спечели с 25:17. Турция е опита да се върне в третия гейм и беше много близо до това. С много усилия и на блокада южните ни съседи поведоха със 17:12, а след това стигнаха до геймбол при 24:21. Благодарение на успешно използване на системата за видеоповторения "видео чек" Италия остана в гейма и изравни при 24:24. Продължи да има много драма в мача, но в крайна сметка победата бе за "адзутите" - 31:29 и 3:0 след атака на Олег Антонов.

Най-полезни за "адзурите" станаха Лука Ветори (1 ас и 62% ефективност в атака) и Филипо Ланца (2 аса, 42% ефективност в атака и 20% перфектно посрещане) с 14 и 13 точки за победата. За тима на Турция Метин Той реализира 12 точки.

ИТАЛИЯ - ТУРЦИЯ 3:0 (25:16, 25:17, 31:29)