България обърна Иран в първата си контрола в Истанбул (снимки)

Волейболистите от националния отбор на България спечелиха първата си контрола от подготовката за Европейското първенство в Полша. Момчетата на селекционера Пламен Константинов надвиха Иран с 3:2 (20:25, 25:18, 21:25, 25:23, 15:8) в първата си проверка, играна тази вечер в Истанбул.

"Лъвовете" пристигнаха рано сутринта в турския мегаполис с полет от Варна и след кратка почивка излязоха на полето. Утре (4 август) от 18,00 часа българско време е втората приятелска среща с тима на Турция, след което отборът ни се прибира веднага във Варна.

Срещу Иран Пламен Константинов започна със следния стартов състав: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Николай Пенчев, Виктор Йосифов, Николай Николов и Теодор Салпаров-либеро. След втория гейм той направи някои промени в състава, като единствено Владислав Иванов не взе участие в срещата.

Най-резултатен за българския тим бе Розалин Пенчев, който влезе като резерва в третия гейм, с 15 точки (1 блок, 1 ас, 65% ефективност в атака, 60% позитивно и 40% перфектно посрещане). Брат му Николай Пенчев, който игра цял мач, добави 13 точки (1 блок, 75% ефективност в атака, 57% позитивно и 33% перфектно посрещане) за победата. За иранците над всички бе Амир Гафур с 19 точки (3 блока, 2 аса и 48% ефективност в атака). Милад Ебадипур (4 аса, 38% ефективност в атака, 50% позитивно и 44% перфектно посрещане) и Мохамаджавад Манавинезхад (1 блок, 2 аса, 41% ефективност в атака, 57% позитивно и 37% перфектно посрещане) завършиха с по 14 точки.

БЪЛГАРИЯ - ИРАН 3:2 (20:25, 25:18, 21:25, 25:23, 15:8)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Цветан Соколов 10, Тодор Алексиев 4, Николай Пенчев 13, Виктор Йосифов 4, Николай Николов 6 - Теодор Салпаров-либеро (Тодор Скримов, Светослав Гоцев 8, Велизар Чернокожев 7, Розалин Пенчев 15, Георги Сеганов 2, Теодор Тодоров 6)
Старши-треньор: Пламен Константинов
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 2, Амир Гафур 19, Милад Ебадипур 14, Мохамаджавад Манавинезхад 14, Масууд Голами 11, Сeйед Мусави 3 - Махди Маранди-либеро (Фархад Салафзуун, Саман Фаези 3, Фархад Гаеми, Реза Гара 1, Мостафа Хейдари-либеро)
Старши-треньор: Игор Колакович.