Много е възможно само след дни или дори часове трансферът на Неймар от Барселона в Пари Сен Жермен да се превърне в най-скъпия в цялата история на футбола. Във Франция вече са в трескаво очакване на пристигането на бразилския ас, докато в Каталуня се готвят да прибавят в своята каса изумителните 222 млн. евро – такава сума досега никога не е получавал за свой футболист никой друг клуб на планетата.
Ако миналото лято преминаването на Пол Погба от Ювентус в Манчестър Юнайтед срещу 105 млн. евро се струваше на повечето хора около футбола като кота, която трудно ще бъде преодоляна в близкото бъдеще, подготвените от ПСЖ 222 милиона за Неймар са готови да пренарисуват панорамата на световния футболен трансферен пазар. Панорама, която може да даде началото на новата ера под лозунга „Нищо вече не е прекалено скъпо!”.
В последните години не един и два станаха клубовете, които решиха да заключат своите звезди с клаузи в договорите им, в които се посочва конкретна на пръв поглед непосилна неустойка за прекратяването на действието им. Такава е практиката най-вече в Испания и Португалия, където почти всички контракти могат да бъдат скъсани едностранно от играча при превеждане на посочената неустойка в банкова сметка на техния клуб.
В Англия, Франция и Германия не е често срещана практиката топ играчи да бъдат „завързани” от клубовете им с клаузи с неустойки за прекратяването на договорите, докато в Италия тези случаи стават все повече и повече в последните години, като лидер в това отношение е Наполи.
ИСПАНИЯ
Доминатори в класирането по стойност на най-лудите неустойки за прекратяване на своя договор с клуба очевидно са суперзвездите на Барселона и Реал Мадрид. Отвисоко на всички останали от своя пиедестал гледа мадридското дуо Кристиано Роналдо и Гарет Бейл, вързани от президента си Флорентино Перес с клауза, посочваща цената на раздялата с тях на ЕДИН МИЛИАРД ЕВРО (ако още не сте осъзнали грандиозността на това, ще ви подсетим, че говорим за цената на почти петима Неймаровци)!
В Кан Барса, естествено, начело по този показател е Лионел Меси. Аржентинецът едва-що поднови контракта си с „блаугранас” и е защитен с неустойка в размер от 300 млн. евро (малко по-малко от 1/3 от тази на Бейл или CR7). Следват го именно Неймар с вече пословичните 222 милиона и Луис Суарес с 200 милиона.
Други примери за тази практика от Ла Лига са двама „дюшекчии” – Антоан Гризман и Саул Нигес, чиито неустойки по клауза са съответно 100 млн. и 150 млн. евро.
И нещо наглед фантастично. Говори се, поне така съобщи вестник „Марка”, че Реал Мадрид е направил неустойката за прекратяване на договора на новото си попълнение Дани Себайос умопомрачителните 500 млн. евро. За сравнение, предишната на талантливия полузащитник в Бетис бе „само” 15 милиона.
ИТАЛИЯ И ПОРТУГАЛИЯ
Преминавайки към Италия, виждаме начело на класирането там капитана на Интер Мауро Икарди, който може да бъде купен без съпротивата на своя клуб срещу 110 млн. евро, следван от аса на Торино Андреа Белоти и неговите фамозни 100 милиона, важащи обаче единствено за претенденти за състезателните му права от чужбина.
Под тях са „небесносините” Пьотр Желински, Марко Рог и Никола Максимович, „заключени” от Наполи съответно срещу 65 млн., 60 млн. и 55 млн. евро. Рома е представена от нидерландеца Кевин Строотман с неговите освобождаващи за разтрогване 45 млн. евро.
Новото попълнение на Милан Андре Силва, струвал 38 млн. евро на „и росонери”, дойде от Португалия, където често има фиксирани в клаузи неустойки, които обаче почти никога не се спазват. В Порто „деветката” бе уж блиндиран срещу 60 млн. евро (проблемите на клуба по спазването на условията по Финансовия феърплей също бяха фактор да не бъде получена пълната сума), колкото бе и неустойката на бившия му съотборник при „драконите” Данило Перейра.
Също 60 млн. евро е и фиксираната цена на крилото на Спортинг (Лисабон) Желсон Мартинш, докато бившият играч на Интер Есекиел Скелото трябваше да се „задоволи” с неустойка от 45 милиона пак при „лъвовете” от португалската столица.
Марко Гаргентино, „Гадзета дело Спорт”