Реал повали ЦСКА с 12 тройки и копнее за Десетата

Реал (Мадрид) повали ЦСКА (Москва) с 92:83 във втория полуфинал на Евролигата и ще играе с Фенербахче в битка за титлата в неделя. “Белите” от испанската столица нокаутираха руския си съперник след общо 12 отбелязани тройки в “ЩАРК Арена” в Белград и така ще имат реален шанс да спечеят десетата европейска титла в клубната си история.

Руснаците стартираха фантастично с 30 точки само в първите 10 минути, но след това нещата се обърнаха и Реал постепенно иззе инициативата и установи контрол над мача, най-вече благодарение на прекрасния мерник в стрелбата от дистанция.

Мачът противопоставя двата най-резултатни отбора в Евролигата този сезон, а ЦСКА и Реал имат общо 16 трофея от турнира - 7 за московчани и 9 за мадридисти.

За разлика от предходния полуфинал, ЦСКА и Реал влетяха в срещата помежду си с по-висока резултатност, най-вече заради силното начало на Кори Хигинс. Американският гард на московчани вкара 10 точки за 5 минути, извеждайки своите напред с 15:9 в средата на встъпителния период. В игра се появиха Нандо Де Коло и Серхио Йул, а Мадрид продължи да догонва съперника си в резултата - 23:18 малко преди края на частта, която завърши фантастично за руснаците, затворили я при 30:20 в своя полза.

Реал се впусна във втората четвърт с изцяло различен облик и след 1/7 от тройката в първата четвърт, сега “белите” нанизаха 5/5 от дистанция, за да направят серия от 17-4 в първите три минути, обърнала нещата в тяхната посока - 34:37. Руснаците живнаха и си върнаха водачеството за 43:42 и 46:43 след това, но испанците завършиха силно и кош на Серхио Йул и две точки със сирената на Трей Томпкинс ги изведоха напред с 46:47 в средата на двубоя.

ЦСКА се върна начело при 51:47, но Реал пак направи изумителна серия, този път от 13-0, с което се откъсна начело с 9 точки разлика - 51:60. Руснаците все пак прекъснаха серията си от близо шест минути без кош, намалявайки до 52:60. Кайл Хайнс вкара 4 точки в заключителната минута на частта, доближавайки ЦСКА до 56:61, a след това Густаво Айон върна кош за 56:63. В третата четвърт Реал допусна едва 10 точки в коша си!

Разликата падна до 3 точки за 61:64, но тук дойде поредното избухване на Реал, което изведе деветкратните еврошампиони напред с 61:73 след 9 безответни точки. Ролите бързо се размениха и московчани се съвзеха, съкращавайки дистанцията до 3 точки за 73:76, но точно тогава Серхио Йул вкара важна тройка за 73:79 при 4 оставащи минути, след което “белите” така и не изпуснаха инициативата и триумфираха с 92:83.

Серхио Йул и Лука Донччи си поделиха приза за топреализатор с по 16 точки всеки. Дончич допълни статистиката си със 7 борби и 2 асистенции, а Густаво Айон и Трей Томпкинс вкараха по 12 точки. Айон допълни статистиката си с борби.

Нандо Де Коло вкара 20 точки при стрелба 5/15 за ЦСКА, а Уил Клайбърн добави 16.

ЦСКА (МОСКВА) - РЕАЛ (МАДРИД) 83:92 (30:20, 16:27, 10:16, 27:29)