Тогава и сега - от талант до капитан

България гостува на Финландия за първи път от 2008 година насам, като баскетболистите на Любомир Минчев ще опитат да вземат реванш за домакинското поражение от същия съперник през месец ноември. За разлика от визитата ни преди 10 години, когато ставаше дума за квалификации за ЕвроБаскет, завършили успешно, сега “лъвовете” имат мач от пресявките за Мондиал 2019.

На 23 август 2008 нашите печелят с 90:68 гостуването си във Вантаа, а в сегашния състав на националния ни отбор фигурира само един баскетболист, който е играл и тогава - Чавдар Костов. Тогава Костов е 20-годишен талант и записва само 1 минута игрово време, а почти десетилетие по-късно ситуацията е по-различна и същият този гард вече е капитан на България.
България по-близо до европейско след 102:90 срещу Финландия@@@
Златин Георгиев също е част от състава на Пини Гершон, но не попада в дванадесетте за срещите с Финландия.

В момента ролята на Костов е доста по-голяма и в трите мача на страната ни в тази фаза на световните квалификации до момента той има по 9.0 точки, 4.0 борби и 1.0 асистенции. В предварителните квалификации игра още по-добре и се отличаваше с 14.0 точки, 3.0 борби и 1.8 асистенции при 47.4% успеваемост от тройката.

За разлика от българския тим, където единствената връзка с последната визита във Финландия е Костов, в редиците на домакините има трима баскетболисти, които играят и тогава - Шон Хъф, Мико Койвисто и Тука Коти. Мачът между Финландия и България е от 18.30 часа българско време днес в Хелзинки.