България изпусна питомното и срещу Чехия (галерия)

България допусна втора домакинска загуба в световните квалификации, отстъпвайки пред отбора на Чехия със 76:78 (17:20, 31:17, 8:17, 20:24) в "Арена Ботевград". В предишния си двубой на родна земя националите бяха надиграни от Финландия, а след днешното поражение вече имат в актива си 1 успех и 2 загуби, докато чехите остават начело на групата с пълен актив - 3 победи в 3 мача.

В неделя трикольорите ще гонят реванш от финландците, като надеждата е, че тогава и Александър Везенков ще бъде в състава.

Мачът започна с доста агресивна защита и на двата отбора, като първите точки дойдоха след близо две минути игра и бяха на сметката на гостите - тройка на Бохачик за 0:3. Постепенно силите се изравниха и българите настигнаха съперника си, изравнявайки до 9:9, но последваха силни минути за чехите, изразени в 8 безответни точки, довели до 9:17. Нашите се съвзеха и завършиха частта добре, доближавайки се на 3 точки - 17:20.
България - Чехия@@@
Чехите задържаха водачеството и в първите минути на втората част, но добра игра на включилите се от пейката играчи на Любо Минчев обърнаха нещата в наша полза. Забивка на Димитър Димитров даде на българите аванс от 26:25 и така домакините поведоха за първи път в мача след близо 15 минути игра. Инерцията в редиците на “лъвовете” се задържа, а също така бе подсилена от техническо и неспортсменко нарушение на играчи на Чехия. Нова забивка, този път на Дий Бост, изведе България напред с 38:27, а разликата продължаваше да расте, за да се стигне до 45:29 малко преди почивката. След едно полувреме баскетбол резултатът в Ботевград бе 48:37 в полза на България.
Почивката се оказа добре дошла за чехите, които влязоха със съвсем различен облик през второто полувреме. България очевидно загуби натрупаната преди края на първото полувреме инерция, като за сметка на това гостите заиграха много по-стабилно и спокойно, намалявайки дистанцията спрямо българския тим.  Успеваемостта на националуте в нападение спадна драстично и това също оказа влияние, а двата отбора бяха разделени от само 2 точки преди заключителноте 10 минути - 56:54.
Блейк Шилб вкара първите 7 точки за чехите, които си върнаха водачеството рано през четвъртата част и след кош на Бохачик дръпнаха с 59:63. Пет поред за Павел Маринов дадоха минимален аванс на България за 64:63, но чехите моментално си върнаха водачеството и оставаха начело, а развитието вървеше кош за кош. Александър Янев и Станимир Маринов помогнаха на нашите да изравнят и така двата тима бяха в еднаква позиция - 73:73 и оставащи 2 минуи. Минута преди сирената отново бе фиксирано равенство (74:74), а Блейк Шилб отбеляза за 74:76 при оставащи 19.5 секунди. Александър Янев успя при един от два наказателни удара за 75:76, след което чехите отвърнаха с 2/2 за 75:78, а в крайна сметка България отстъпи със 76:78, като Дий Бост пропусна стрелба с изтичането на времето.
Павел Маринов вкара 15 точки за България, докато Дий Бост завърши с 13, както и с 8 асистенции.

Яромир Бохачик бе най-резултатен за победителите с 24 точки, докато Блейк Шилб се включи силно от пейката и реализира 13. Гостите стигнаха до успеха въпреки че направиха цели 22 грешки - с 10 повече от България. За сметка на това те бяха по-ефективни в стрелбата от тройката, реализирайки 50% (10/20) срещу 36% (12/33) за домакините.