Скелетон на Олимпийски игри - наръчник за начинаещи (видео)

Скелетон на Олимпийски игри - наръчник за начинаещи (видео)

Скелетонът е един от трите улейни спортове на Зимни олимпийски игри, заедно с бобслеят и шейните. Смята се, че името му е такова, защото изглежда като “скелета” на боб-а, с който се провеждат състезанията по бобслей. Една от употребите му в миналото е била средство за транспорт на багаж от индианците в Северна Америка.



Спортът е включен в олимпийската програма през 1928, а произлиза от Санкт Мориц още през 80-те години на XIX век. През 48-ма обаче МОК го е сметнал за прекалено опасен и го е изключил от графика на Игрите, като едва през 2002 в Солт Лейк Сити той отново се завръща.

През годините САЩ е печелил най-много медали в този спорт - 8, а Великобритания има 6. Канада е с 4, а Германия, Австрия, Русия, Швейцария, Италия и Латвия са печелили медали. В ПьонгЧанг 2018 фаворити са настоящата шампионка Лизи Ярнолд и сънародничката й от Великобритания Лаура Диас, като техни конкурентки са германското дуо Жаклин Льолинг и Тина Херман. Корейските надежди са свързани с лидера в Световната купа в момента Сунгбин Юн, който ще трябва да се бори с германци и латвийци.



Както при бобслея и шейните, всеки състезател опитва да генерира възможно най-много скорост в началото на спускането си, бутайки скелетона с ръка, преди да скочи върху него. Разликата с шейните е, че главата е по посока на движението и състезателят лежи по корем, като с рамо и глава се опитва да насочва уреда при завоите.

Комбинираната тежест между скелетона и състезателя при мъжете не може да бъде повече от 115 кг, а при жените - 92 кг. Средната скорост по време на спускане е 120 км/ч, а самите екипи на участниците са направени така, че да спомагат за оптимална аеродинамичност. Дължината на улея, по която се спускат състезателите, е между 1200 и 1300 метра.

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички