Напрежение до последно, но радост за Барса в дебюта на Коутиньо (видео)

Носителят на Купата на краля Барселона не допусна изненада и продължава защитата на трофея. Каталунският гранд победи с 2:0 градския си съперник в реванш от 1/4-финалите на турнира и го елиминира, след като преди седмица загуби с 0:1. Луис Суарес и Лионел Меси отбелязаха головете в първия половин час, а след почивката "Камп Ноу" видя дългоочаквания дебют на Филипе Коутиньо.

Барселона контролирше мача през цялото време, но не успя да реши всичко с трети гол и в края трябваше да трепери. Стигна се и до една спорна ситуация в наказателното поле на "блаугранас", но като цяло Еспаньол не направи почти нищо в офанзивен план.

Двубоят ще се запомни и със слабото съдийство на Антонио Матеус Лаос, който показа по 4 жълти картона на двата отбора, макар че съотнощението трябваше да е много по-различно заради грубата игра на гостите, особено през второто полувреме.

Меси и Луис Суарес бяха най-голямата заплаха за вратата на "папагалчетата". Шанс за изява получи спряганият за трансфер Алейш Видал, който действаше на десния фланг. Възстановеният от контузия Андрес Иниеста, Серхио Бускетс и Иван Ракитич допълниха халфовата линия на Барса. Четиримата бранители пред Яспер Силесен бяха Сержи Роберто, Самюел Юмтити, Жерард Пике и Жорди Алба.

Сред резервите на Ернесто Валверде бяха новите попълнения Коутиньо и Йери Мина. Паулиньо също не започна от първата минута.

Еспаньол претърпя тежка домакинска загуба с 0:3 от Севиля през уикенда, но всички мисли на тима бяха насочени към предстоящия тази вечер сблъсък. Старши треньорът Кике Санчес Флорес заложи на схема с един нападател в лицето на Жерард Лопес, и наситена халфова линия. Естебан Гранеро и Серхи Дардер играеха по крилата, а авторът на победното попадение от двубоя преди седмица Оскар Мелендо бе резерва.

Загубата на стадиона на Еспаньол беше първа за Барса от август и първа от градския съперник от близо 9 години. "Блаугранас" обаче имаха само едно поражение в последните си 45 домакинства и бяха уверени, че ще ще заличат пасива си. Освен това, Барселона бе в серия от 10 поредни победи на свой терен срещу "папагалчетата".

Преди първия съдийски сигнал играчите и феновете на Барса се сбогуваха с Хавиер Масчерано, който ще продължи кариерата си в Китай. Аржентинецът бе придружен от семейството си и видимо се развълнува от аплодисментите и скандирането на името му.

Очакваният ранен натиск на "лос кулес" бе факт и защитата на Еспаньол бързо даде признаци на паника. При първата по-опасна атака защитник на гостите протегна крак и изчисти в корнер, но голът не закъсня. В 9-ата минута Меси изведе на фланга Алейш Видал, а неговото перфектно центриране беше засечено от Суарес, който с глава прати топката във вратата. Стражът на гостите Пау Лопес закъсня с излизането си и носи вина за попадението.

След гола футболистите на Санчес Флорес се постараха да изнесат играта в по-предни позиции и на няколко пъти се задържаха в близост до наказателното поле на Барса, но единственият им удар в тези минути бе крайно неточен.

В средата на полувремето Меси покачи на 2:0 след нова грешка в противниковата отбрана. Първоначално той загуби топката, но веднага си я върна и с помощта на лек рикошет в крака на защитник на Еспаньол преодоля Пау Лопес. Оказа се, че попадението е историческо за Барса, защото е под №4000 за тима на "Камп Ноу".

Барселона подчертано предпочиташе да атакува отдясно. В 31-ата минута бранител на гостите блокира удар на Суарес, който поиска дузпа за игра с ръка, но реферът Матеу Лаус правилно не посочи бялата точка. Освен това, Суарес вече имаше жъкт картон и предпочете да не прекалява с претенциите си.

Преднината успокои Барса и атаките на отбора вече не бяха толкова яростни. Публиката пък се настрои срещу съдията, който освен на Суарес, вдигна картони на Меси и Жорди Алба.

На почивката Санчес Флорес смени Дардер с Лео Баптищао и това трябваше да означава по-офанзивни действия на гостите. Меси беше близо до втория си гол в мача малко след подновяванто на играта, но Пау Лопес изби в корнер.

Феновете на Барса вече чакаха с нетърпение появата на Коутиньо. Бразилецът започна да загрява, но първата смяна на Валверде беше Паулиньо за Алейш Видал.

В 67-ата минута Жерард Морено пробва атрактивна задна ножица, но топката мина много далеч от целта. Секунди по-късно настъпи мигът на Коутиньо, който влезе на мястото на Иниеста под бурните овации на "Камп Ноу". Бившият халф на Ливърпул дебютира срещу предишния си тим в Испания.

Още при първия си опит да финтира съперник, Коутиньо беше грубо посечен от Виктор Санчес. В 75-ата минута новата покупка на Барса поднесе топката на крака на Суарес, но Пау Лопес спаси, а после по виртуозен начин отрази и добавката на Ракитич.

Въпреки огромното си превъзходство, домакините знаеха, че един гол във вратата им може да означава край на надеждите да спечелят турнира за поредна година. Страховит шут на Меси можеше да донесе спокойствие на "блаугранас", но топката мина на сантиметри от гредата.

В 81-ата минута домакините загубиха топката в средата на терена и последва бърза контра на Еспаньол. Лео Баптищао пусна към спринтиращия Жерард Морено, който падна в наказателното поле, преследван от Алба. Морено веднага стана и с нищо не показа, че претендира за дузпа.

В края двубоят се изнерви не само заради резултата, но и заради безобразното съдийство на Матеу Лаос. Той подмина безмълвно няколко груби нарушения на играчи на Еспаньол, като не показа картони, но даде такива на недоволните от решенията му футболисти на Барселона.

В 88-ата минута Ракитич центрира към Меси и аржентинецът с глава уцели гредата. Финалът на срещата беше съпътсван от много напрежение, но Барса не позволи да се стигне до опасности пред Силесен и се присъедини на полуфиналите към Валенсия, Севиля и сензацията Леганес, който снощи отстрани Реал Мадрид.