Лоренсо спечели полпозишън, подобрявайки собствения си рекорд на "Мизано"

Пилотът на Ducati Хорхе Лоренсо спечели полпозишън за утрешната Гран При на Сан Марино в MotoGP, подобрявайки собствения си рекорд на пистата "Мизано" от 2016 г. Още с излизането си на трасето Хорхе записа рекорд, а с последната си обиколка подобри още повече времето си и резултатът бе 1:31.629 минути.

От втората позиция ще стартира сателитният пилот на италианския конструктор Джак Милър, а от трета - пилотът на Yamaha Маверик Винялес. Пет минути преди края на квалификационната сесия и с петата си от общо девет обиколки Милър зае второто място.

Стюардите не зачетоха първата обиколка на ветерана в MotoGP Валентино Роси заради излизане извън очертанията на пистата. Веднага след като Лоренсо пък записа първата си обиколка, настоящият световен шампион Марк Маркес влезе в бокса и смени моторите си.

При оставащи шест минути от квалификацията Маркес претърпя катастрофа с висока скорост на завой номер 15. Той обаче веднага се изправи на крака и тичайки намери скутер наблизо, като се върна много бързо в бокса, където първият му мотор бе вече приготвен и го чакаше. Марк загуби само около три минути и успя да запише още две обиколки. Те обаче не бяха достатъчно бързи и пилотът на Honda остана пети.

Пред него - от четвърта позиция - на "Мизано" утре ще стартира съотборникът на Лоренсо - Андреа Довициозо. Италианецът записа най-доброто си време в предпоследната си обиколка, но минута по-късно Винялес го подобри и го измести от третото място. За първи път от състезанието на "Муджело" през юни Винялес ще стартира от първата стартова редица.

Зад Маркес и топ 5 утре ще тръгнат Кал Кръчлоу със сателитна Honda, Валетино Роси с Yamaha, Данило Петручи със сателитен Ducati, Йоан Зарко със сателитна Yamaha и Алекс Ринс със Suzuki.

От Q1 към Q2 продължиха Дани Педроса и Франко Морбидели, но за никой от тях втората квалификация не бе особено успешна. Те останаха съответно на 11-а и 12-а позиции. При последните си обиколки катастрофи претърпяха Кръчлоу и Морбидели. За Кръчлоу това бе втори инцидент за деня като с това и двата му мотора получиха поражения.

Състезанието за ГП на Сан Марино започва в 15:00 ч. българско време в неделя.