Дови зарадва тифозите с първа победа на "Мизано" в MotoGP, а Лоренсо разочарова

Пилотът на Ducati Андреа Довициозо спечели Гран При на Сан Марино за първи път в своята кариера. Италианецът триумфира в MotoGP с италиански мотоциклет пред италианските тифози, а съотборникът му Хорхе Лоренсо катастрофира две обиколки преди финала, докато се опитваше да настигне Дови.Така на подиума вместо да има два мотоциклета на Ducati, остана само един.

Настоящият световен шампион с Honda и лидер в генералното класиране за 2018-а Марк Маркес финишира втори благодарение на падането на Лоренсо, а компания на подиума им направи сателитният пилот на Honda Кал Кръчлоу. В Yamaha отново не показаха съществен прогрес. Маверик Винялес изгуби традиционно няколко места на старта и остана пети, а ветеранът Валентино Роси не осъществи никакъв прогрес и финишира седми. Приятна изненада обаче поднесе талантът на Suzuki Алекс Ринс, който напредна с шест места и четвърти премина карирания флаг.

Спечелилият полпозишън Лоренсо поведе много добре и задържа първата си позиция в хаоса на първата обиколка. В същото време Маркес напредна до третото място след завой номер 1, но скоро бе изпреварен от Дови. След първото завъртане в топ 3 се намираха три мотора на Ducati - на Лоренсо, на Джак Милър, който тръгна втори, и на Довициозо.

Кръчлоу и Ринс също тръгнаха много добре. Пилотът на Suzuki дори с лекота изпревари Доктора в първите обиколки.

Във втората обиколка Маркес изпревари Дови и после осъществи много агресивна атака спрямо Милър и излезе на втората позиция. Точно на същото място - завой номер 14, но обиколка по-късно Милър катастрофира след геройската квалификация и високите очаквания към него днес.

В петата обиколка Ринс и Кръчлоу изпревариха Винялес, който изобщо не показа темпото от квалификацията, а Дови и Маркес разменяха няколко пъти втората позиция. В седмата обиколка италианецът за първи път поведе в състезанието, изпреварвайки Лоренсо. Заедно с Лоренсо и Маркес се отделиха значително от останалите мотоциклетисти в колоната и започнаха собствена надпревара.

Дови започна малко по малко да се откъсва напред, но далеч не му бе лесно, тъй като двамата пилоти зад него държаха много високо темпо. Пилотът на Ducati кара със скорост, присъща на квалификация, през цялото състезание, за да триумфира на "Мизано" и да зарадва италианските фенове.

След като състезателната дистанция вече бе преполовена, Маркес изпревари Лоренсо, който изпусна идеалната линия на завоя, и стана втори. Пет обиколки по-късно Лоренсо си върна изгубеното място и започна да натиска, за да догони Довициозо. Лоренсо не искаше да се задоволи с второто място и опита да атакува съотборника си, но две обиколки преди финала катастрофира. Той се върна в състезанието, но финишира едва 17-и и не взе никакви точки за генералното класиране.

За Довициозо победата е дългоочаквана, като не само че той нямаше победа на "Мизано" до днес, а няма дори едно второ място на трасето.

Маркес отново увеличи преднината си в класирането и вече има актив от 221 точки. Валентино Роси загуби второто си място в подредбата и то вече е притежание на Дови със 154 точки, следван от Роси със 151 точки и Лоренсо със 130 точки.