Великолепна Вики Томова, влезе в основната схема на "Уимбълдън"

Първата ракета на България Виктория Томова постигна най-големия си успех до момента, след като се класира за основната схема на “Уимбълдън”. В последния кръг на квалификациите 23-годишната софиянка победи Анна Калинская с 6:4, 6:7(5), 6:3 и така за втори път в своята кариера ще играе в основната схема на турнир от Големия шлем, след като направи това и в Австралия, но като “щастлива губеща”.

Томова имаше да си връща на рускинята, която в края на март тази година я надигра с 6:4, 7:6(7) на турнир в Кроаси-Бобур (Франция). Днес обаче Вики беше тенисистката, която повече желаеше победата. Така след 2:22 часа игра тя се поздрави с крайния успех и ще участва в голямата битка на най-престижния турнир от веригата.

Вики започна ударно, поведе с 4:0, но след това опонентката й върна двата пробива и изравни за 4:4. Томова обаче още веднъж спечели подаването на талантливата 19-годишна рускиня и така се наложи с 6:4

Българката сервираше за мача при 5:4 във втория сет, но загуби подаването си, а след това и тайбрека с 5:7.

Третата част бе не по-малко драматична. В осмия гейм Томова направи решителен пробив, с който поведе с 5:3. Следващият гейм беше много напрегнат, тъй като българката сервираше за спечелване на мача, но след като поведе с 30:0 допусна съперничката й да обърне резултата до 30:40. Калинская на два пъти имаше точка за връщане на пробива, но Вики стисна зъби и удържа, за да триумфира и да си осигури първо участие в основната схема на “Уимбълдън”.

С победата българката заработи 39 хиляди лири и 40 точки за световната ранглиста, в която заема 136-ото място в момента.

Така България ще бъде представена от двама тенисисти в третия за годината турнир от Големия шлем. Григор Димитров е поставен под №6 при мъжете и утре очаква да научи съперника си, също както и Виктория Томова.