България загуби спечелен мач срещу Сърбия в София (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България изпуснаха да се поздравят с трета победа в Лигата на нациите, след като поведоха с 14:12 в тайбрека срещу Сърбия, но в крайна сметка загубиха 5-ата част с 14:16 и мача с 2:3 (17:25, 25:23, 25:23, 21:25, 14:16) пред около 7 000 зрители в столичната “Арена Армеец”.
България - Сърбия@@@
Българите поведоха в тайбрека с 10:5 и 14:12 след отлична игра на Валентин Братоев, Тодор Скримов и Николай Учиков в атака. При 14:13 Георги Сеганов отново вдигна топката към Валентин Братоев, който обаче бе спрян тройната блокада на “плавите” - 14:14. Последва успешна атака и ас на Дражен Лубурич, които донесоха победата на Сърбия.
Пламен Константинов заложи в стартовия състав на Георги Сеганов и Валентин Братоев.
България поведе с 4:2 в началото на мача след тежък сервис на Николай Учиков и двойна българска блокада. Единична блокада на капитана Виктор Йосифов направи резултата 7:3. Страхотна комбинация Георги Сеганов - Виктор Йосифов даде аванс от 3 точки на България при първото техническо прекъсване. Валентин Братоев атакува мощно по диагонала от зона 2 за 9:6. Последваха 5 поредни точки за волейболистите на Сърбия, които успяха да поведат с 11:9 и 13:10. “Плавите” дръпнаха с 5 точки при второто техническо прекъсване - 16:11. Сърбия поведе с 19:13, след като Дражен Лубурич игра с блокадата при атака по правата от зона 2. Два поредни аса на Петер Кръзманович направи резултата 22:13. Гостите стигнаха до геймбол при 24:16. Атака на Марко Ивович по правата от зона 2 докосна българската блокада и донесе успех на Сърбия в първата част с 25:17.
Българските волейболисти стартираха отлично в началото на втората част и поведоха с 4 точки при 7:3. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за България след атака на Валентин Братоев. Сърбия успя да намали до 7:8. Ас на Марко Ивович и равенство в резултата при 9:9. Нов мощен сервис на Марко Ивович доведе до блокаут на Урош Ковачевич и Сърбия поведе с 10:9. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Николай Учиков успя да реализира атаката си за 11:12. Мощна атака на Валентин Братоев над сръбската блокада - 13:14. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за Сърбия. Българските волейболисти намалиха само до 1 точка разлика при 17:18. Атака на Дражен Лубурич по диагонала донесе 19:17. Атака на Валентин Братоев по диагонала от зона 4 донесе точка за 19:20. При 19:21 Николай Пенчев влезе в игра на България. Мощна атака на Тодор Скримов про правата от зона 4 направи резултата 20:21. Тройна българска блокада спря атака на Дражен Лубурич от зона 2 - 21:21. Никола Гърбич взе прекъсване за Сърбия. Мощна атака на Николай Учиков по правата от зона 2 и 22:21. “Репрезентацията” изравни при 23:23. Последва прекъсване за България. Блокаут на Светослав Гоцев доведе до геймбол при 24:23. Мощна атака на Светослав Гоцев донесе успеха на България във втората част с 25:23.
Третата част започна добре за отбора на Сърбия, който поведе с 2:0 благодарение на мощния сервис на Марко Ивович. Николай Учиков намали до 1:2, а малко по-късно и до 5:6. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за “репрезентацията”.  България изравни при 10:10. Равенството се запази до 13:13 след страхотен пайп на Валентин Братоев. Мощна атака на Тодор Скримов по диагонала от зона 4 и България поведе с 14:13. Никола Гърбич взе прекъсване за Сърбия. Българските волейболисти поведоха с точка 16:15 при второто техническо прекъсване след мощна атака на Тодор Скримов. Ас на Тодор Скримов доведе до преднина от 17:15. Мощна атака на Николай Учиков направи резултата 18:16. Сервис в аут на резервата Александър Околич - 19:17. Пореден успешен пайп на Тодор Скримов донесе 20:18.
Нова поредна атака от трудна позиция срещу двойна блокада на Тодор Скримов от зона 4 доведе до 22:20. Атака в аут на Тодор Скримов и 22:21. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Мощна атака на Николай Учиков от трудна позиция доведе до 23:22. България стигна до геймбол при 24:22 след ас на Тодор Скримов. Дражен Лубурич успя да прокара топката между блокадата и мрежата за 23:24. Пламен Константинов взе второто си прекъсване в гейма за България. Мощна атака на Николай Учиков донесе успеха на България в третата част с 25:23.
Розалин Пенчев започна в състава на България на мястото на Валентин Братоев в началото на 4-ия гейм. Сърбия поведе с 6:3 в началото на 4-ата част. Отлично отиграване на Тодор Скримов съкрати разликата само до 1 точка при 5:6. Грешка в атака на Петер Кръзманович доведе до равенство при 7:7. България поведе с точка при първото техническо прекъсване - 8:7. Иван Костич замени Никола Йовович и Сърбия поведе с 11:10. Николай Учиков съумя да изравни при 11:11. Грешка на Николай Учиков в атака доведе до 11:13. Възпитаниците на Никола Гърбич поведоха с 16:13 при второто техническо прекъсване след колективна грешка на българските волейболисти. Грешка на Розалин Пенчев доведе до 5 точки пасив за България при 13:18. Валентин Братоев замени Розалин Пенчев. Волейболистите на Сърбия поведоха с 20:14. Ас на Виктор Йосифов върна надеждите за успех на България в 4-ата част. Никола Гърбич взе прекъсване за “репрезентацията”. Българските волейболисти смъкнаха разликата до 2 точки при 19:21. Последва ас на Георги Сеганов за 20:21. Николай Учиков атакува в аут и Сърбия стигна до геймбол при 24:21. Двойна сръбска блокада донесе успех на “плавите” в 4-ия гейм с 25:21.
Валентин Братоев започна в състава на България в началото тайбрека. Иван Костич пък остана разпределител на Сърбия. България поведе с 4:2 след страхотна атака на Валентин Братоев. Бърза атака Георги Сеганов - Виктор Йосифов. Нова технична атака на Валентин Братоев и 6:4. Николай Учиков успя да се справи с тройна сръбска блокада за 7:4. Никола Гърбич взе прекъсване за Сърбия. Нова мощна атака на Николай Учиков доведе до 8:4 при смяната на игралните полета. Великолепен пайп на Валентин Братоев донесе  9:5 за България. Ас на капитана на България Виктор Йосифов, който изпрати топката със скорост от 110 км в час - 10:5. Никола Гърбич взе второто си прекъсване. Сърбия намали до 7:10. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Ас на Александър Околич направи резултата 11:10. Николай Пенчев влезе в игра, а Светослав Гоцев атакува мощно през центъра за 12:10. Урош Ковачевич атакува по тройната българска блокада за 11:12. Пламен Константинов взе прекъсване за България. България стигна до мачбол след атака на Валентин Братоев 14:12. Розалин Пенчев влезе в игра и би силен сервис, но той не донесе успех за България. Троен блок спря атака на Валентин Братоев от зона 4 - 14:14. Дражен Лубурич изведе Сърбия до мачбол след атака по правата от зона 2. Лубурич заби ас и донесе победата на “плавите” с 16:14 в тайбрека и 3:2 гейма в мача.

Тодор Скримов стана най-резултатен за България с 20 точки (3 аса, 59% ефективност в атака).
Николай Учиков добави още 18 точки (2 блока, 37% ефективност).
Светослав Гоцев се отличи с 11 точки (2 аса, 5 блока, 57% ефективност в атака).
Валентин Братоев (53% ефективност в атака) и Виктор Йосифов (2 аса, 3 блока, 50% ефективност в атака) записаха по 10 точки.
Дражен Лубурич заби 20 точки (3 аса, 40% ефективност в атака) за Сърбия, а Сречко Лисинац добави още 14 точки (5 блока, 71% ефективност в атака).
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 2, Николай Учиков 18, Тодор Скримов 20, Валентин Братоев 10, Виктор Йосифов 10, Светослав Гоцев 11 - Теодор Салпаров-либеро (Владислав Иванов-либеро, Розалин Пенчев 1, Николай Пенчев)
Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
СЪРБИЯ: Никола Йовович 2, Дражен Лубурич 20, Урош Ковачевич 9, Марко Ивович 10, Сречко Лисинац 14, Петер Кръзманович  12 - Невен Майсторович-либеро (Иван Костич, Александър Околич 1, Милан Катич)
Старши треньор: НИКОЛА ГЪРБИЧ.
СНИМКИ: ЕМОНА ЦОНЧЕВА, SPORTAL.BG