Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Белгия се провали срещу Швейцария в изумителен сблъсък (видео)

Бронзовият медалист от Мондиала през лятото Белгия записа шокиращ провал в последния си мач в Лигата на нациите и загуби борбата за първото място в Група 2 на Лига “А”. Само за 17 минути тимът на Роберто Мартинес поведе с 2:0 като гост на Швейцария, но след това се срина и допусна пет гола за крайното 2:5. Така двата отбора се изравниха на върха в групата с по 9 точки, но “кръстоносците” са крайни победители заради по-добрите показатели в директните двубои. Преди месец белгийците бяха спечелили вкъщи с 2:1, а след като тази вечер дръпнаха с 2:0, не трябваше да губят с два гола разлика. Това обаче се случи.

Торган Азар (2’,17’) реализира попаденията за “червените дяволи”, но домакините отговориха с хеттрик на Харис Сеферович (31’, 44’, 84’), а по веднъж точни бяха Рикардо Родригес (26’-дузпа) и Нико Елведи (62’).

Надеждите на “кръстоносците” бяха насочени към намиращия се в много силна форма в Ливърпул Джердан Шакири, който днес действаше зад гърба на централния нападател Харис Сеферович.

Белгийците заложиха отново на любимата си постройка с трима централни защитници. Ромелу Лукаку така и не успя да се възстанови, а вместо него на върха на атаката за гостите стартира Дрис Мертенс, който трябваше да получава помощ основно от братята Еден Азар и Торган Азар.

Гостите имаха шанса да поведат в резултата още във 2-ата минута, когато Торган Азар се възползва от груба грешка на съотборника си в Борусия (Мьонхенгладбах) Нико Елведи.
Футболистите в червено се опитаха да наложат някакъв натиск, но това се оказа невъзможно поне в тези минути. Гостите спокойно разиграваха в очакване на нова възможност.
И тя дойде в 17-ата минута, когато Торган Азар беше оставен на спокойствие да си нагласи топката и да я изстреля в долния десен ъгъл на Ян Зомер за 2:0 в полза на Белгия.
"Кръстоносците" все пак успяха да се надигнат и в 26-ата минута спечелиха дузпа, след като Насер Шадли фаулира Кевин Мбабу. Рикардо Родригес не трепна от бялата точка и намери целта - 1:2.
След още само пет минути Швейцария дори изравни. Тогава Шакири получи пас в наказателното поле и с глава изведе Сеферович на празна врата - 2:2.
Головете за тази част обаче не бяха свършили, защото в 44-ата Сеферович направи 3:2 за домакините.
На тима на Владимир Петкович му трябваше победа с два гола разлика и това беше целта за втората част.
Сеферович беше на крачка от още едно попадение в 52-ата минута, когато Нико Елведи го изведе сам срещу вратаря, но техничното копване излезе в аут.
В 57-ата Шакири можеше да застраши Тибо Куртоа от фал, но шутът му мина над гредата.
Настойчивостта даде резултат в 62-ата, когато Елведи с глава реализира за 4:2.
Сега вече белгийците трябваше да нападат, защото при този резултат губеха спора за първото място. В 67-ата Еден Азар напомни, че е на терена, след като шутира опасно, но Зомер спаси. Това обаче се оказа една от малкото възможности пред гостите. Те нямаха никакви сили за щурм и в 84-ата не успяха да спрат Сеферович, който им вкара още веднъж.